Logo GNU
Kodovani Předchozí Následující Obsah

19. Další organizace a projekty podobné GNU

GNU není samo. Proto bych se tu rád krátce zmínil o ostatních organizacích a projektech, které s GNU alespoň trochu souvisí.

Existují i jiné volně šiřitelné operační systémy. Jedním z nejdůležitějších je UNIX vyvinutý universitou v Berkeley - BSD (Berkeley System Distribution). Tento systém je jedním z mnoha standardů v UNIXu a velké množství UNIXů (včetně Linuxu) jsou s ním více méně kompatibilní. V jejich UNIXu byly poprvé implementovány takové věci jako TCP/IP pomocí socketů. Dnes je jejich systém k dispozici zdarma na internetu pod názvem Uref1("http://www.freebsd.cz",FreeBSD.)

Jinou početnou skupinou je TUG (TeX Users Group). Ta se stará o vývoj TeXu, vytváří fonty a makra, starají se o porty TeXu do jednotlivých operačních systémů, národní podporu a další důležité věci. U nás se tato skupina jmenuje CSTUG.

Vážný problém při programování je patentování algoritmů. Jednotlivé firmy patentují algoritmy tak bouřlivě, že například LZW - algoritmus na kompresi používaný mimo jiné GIF obrázky byl patentován hned několikrát, aniž by právníci poznali, že už patentován byl. Celkově kompresní algoritmy jsou na tom asi nejhůř. (Fraktálová komprese, LZW, UC2, Stacker, arj) Mně to připomíná, jako kdyby si někdo patentoval Pythagorovu větu. Už pomalu nemůžete napsat řádku, aby neporušila nějaký patent. (A nikdo vám nezaručí, že si to zítra nikdo nedojde patentovat). Pro komerční firmy to problém není, protože stejně nikdo neví, jak programy uvnitř fungují, ale pro volně šiřitelné programy to je velký problém. Větší problém i pro komerční firmy je jiná věc - patentování uživatelských rozhraní. Jen si vzpomeňte na spor Apple versus Microsoft o okna (která byla mimochodem vymyšlena v Xeroxu), nebo Lotus versus Borland. Microsoft zase tvrdí, že bude brzo žalovat ty, co se snaží napodobit Windows, CDC žalovalo firmu vyrábějící simulátor jejich počítače atd. Proto vznikla další organizace jménem League for Programming Freedom. Za ,,pouhých'' $42 se můžete stát členem a pomoct tak tento proces zvrátit. Mezi její členy patří například Donald E. Knuth, John McCarthy, Marvin Minsky, Guy L. Steele a samozřejmě Richard Stallman.

O okenní server pro UNIX - X window se zase stará X consorcium . To bohužel pravděpodobně brzo zanikne. X consorcium ale nedělá X window na jednotlivé platformy - stará se pouze o základní kód nezávislý na architektuře, kde podle jejich názoru už není co měnit. Tento kód potom přebírají jednotlivé firmy a organizace a vytváří verze pro jednotlivé architektury. Volně šiřitelnou verzi X window vyvíjí organizace jménem XFree86 .

Jsou tu samozřejmě i další organizace. Pokud víte o nějaké, která by se hodila do tohoto seznamu, napište mi.


Předchozí Následující Obsah

Dotazy a připomínky ohledně stránky posílejte na hubicka@paru.cas.cz