- předchozí článek - následující článek - obsah -

Linuxové noviny Leden 1998

Linux v CHIPu, konečně!?

Dan Ohnesorg, 8. ledna 1998

V lednovém čísle CHIPu, na přiloženém CD-ROM byla v Čechách zřejmě poprvé vydána distribuce Linuxu v masovém nákladu (44 850 výtisků). Jedná se o extra českou distribuci, která je založena na oblíbené distribuci Monkey http://www.spsselib.hiedu.cz/monkey/.

Protože na CD je mnohem více místa, je distribuce podstatně rozšířena. Co tedy obsahuje? Jádro Linuxu ve verzi 2.0.31 s patchem pro mountovaní disků s tzv. FAT32 a Joliet formátu CD-ROMů, gcc ve verzi 2.7.2, XFree86, StarOffice, tabulkový kalkulátor Wingz, Gimp, Netscape Navigator, hru Xboing, http démon apache, dosemu a sendmail. Po instalaci zabíra celkem asi 80MB. Další balíky je možné doinstalovat pomocí rpm, pokud je ovšem máme.

Instaluje se na dosovský disk, protože používá UMSDOS filesystem. Pro takovéto demonstrační účely je to zřejmě nejvhodnější varianta. Swapuje do swapfile operačního systému Windows, pokud je permanentní.

Ale ne všechno se v distribuci povedlo. Již při startu poněkud překvapí hláška

 /usr/local/Wingz is not legal variable name
způsobená opomenutím znaku = u příkazu set v souboru /etc/profile. Při prohlížení některých manuálových stránek se stránka nezobrazí, chybí totiž jeden ze základních formátovacích programů - groff. Pokud si uživatel přeje přeložit jádro, asi bude hodně překvapen. Přestože systém používá jádro verze 2.0.31, přiložené zdrojové texty jsou od jádra 2.0.30 a pokud je instalováno jádro dříve než gcc, je při instalaci gcc nahrazen link
 linux -> linux-2.0.30
linkem
 linux -> linux-2.0.29
který ukazuje tak říkajíc do vzduchu a jádro nejde přeložit. Uživatel také marně hledá patch pro Joliet filesystem, který je v originálním jádře přeložen.

Podle mého názoru v této distribuci, vzhledem k jejímu zaměření, velice chybí podpora pro protokol PPP, tedy pppd, chat a nějaké ukázkové skripty. Při startu systému se sice natahuje ISO-8859-2 obrazovkový font, ale podpora pro klávesnici chybí a font není Unicode, takže neumožňuje zobrazit rámečky. Taktéž nejsou součástí české manuálové stránky, které by jistě mnoho uživatelů uvítalo. XFree obsahují české fonty, takže www stránky jsou v Netscape Navigatoru s háčky a čárkami, ale zcela chybí ghostcript, takže není možné tisknout (postscriptovou tiskárnu nelze očekávat všude).

V dokumentaci, která není příliš obsáhlá, není žádný odkaz na stránky http://www.linux.cz a chybí i zmínka o možnosti diskutovat problémy v české konferenci. Je zcela opomenuta skutečnost, že UMSDOS se nedá použít na discích formátovaných pod FAT32, kterých je v současné době značné množství. Autoři se pokusili zahrnout české HOWTO, bohužel na disku je jen titulní strana s odkazy, které nikam nevedou, ostatní strany zcela chybí.

Co říci závěrem, snad citát - "O tak uspěchané prvenství není co stát".

Propagaci linuxu by jistě více posloužilo, kdyby autoři o svém záměru předem informovali v konferenci linux@muni.cz a zajistili si dostatek testovatelů, kteří by distribuci před zveřejněním prověřili. Je nemožné vytvořit skutečně absolutně bezchybnou distribuci, ale v této distribuci se chyb sešlo přece jen mnoho. *


- předchozí článek - následující článek - obsah -