sndconfig 3.0 - en to ro translation catalogue (667 entries)

en: 
    On SMCC made Ultra machines floppy booting probably does not work
ro: 
    Pe maşinile UltraSPARC fabricate de SMCC încărcarea de pe floppy nu este posibilă

en: 
    Please choose the tool you would like to use to partition your system for Red Hat Linux.
ro: 
    Alegeţi ce utilitar doriţi să folosiţi pentru partiţionarea sistemului.

en: 
    There is not sufficient disk space in order to automatically partition your disk. You will need to manually partition your disks for Red Hat Linux to install.
    
    Please choose the tool you would like to use to partition your system for Red Hat Linux.
ro: 
    Nu aveţi suficient spaţiu pe disc pentru partiţionarea automată. Va trebui să partiţionaţi acest sistem în mod manual pentru ca Red Hat linux să poată fi instalat.
    
    Selectaţi ce utilitar doriţi să folosiţi pentru partiţionarea manuală.

en:         Time
ro:         Timp

en:     F1-Help     F2-Add      F3-Edit   F4-Delete    F5-Reset    F12-Ok
ro:     F1-Ajutor   F2-Adaugă   F3-Edit   F4-Şterge    F5-Reset    F12-Ok

en:     Packages
ro: Pachet

en:    <Space>,<+>,<-> selection   |   <F1> help   |   <F2> package description
ro:    <Space>,<+>,<-> selectare   |   <F1> ajutor   |   <F2> descriere pachet

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |  <Space> selects   |  <F12> next screen
ro:   <Tab>/<Alt-Tab> între elemente  | <Space> selectează | <F12> următorul ecran

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  |  <Space> selects |  <F12> next screen
ro:   <Tab>/<Alt-Tab> între elemente   |  <Space> selectează |  <F12> următorul ecran

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
ro:   <Tab>/<Alt-Tab> între elemente  | <Space> selectează | <F12> următorul ecran

en:   Drive      Geom [C/H/S]      Total    Used    Free
ro:   Disk       Geom [C/H/S]      Total   Folosit Liber

en:  <F1> for help | <Tab> between elements | <Space> selects | <F12> next screen
ro:  <F1> help|<Tab> între elemente|<Space> selectează|<F12> următorul ecran

en:  <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |   <Space> selects  |   <F12> next screen
ro:   <Tab>/<Alt-Tab> între elemente  | <Space> selectează | <F12> următorul ecran

en: %s
    
    If you don't want to do this, you can continue with this install by partitioning manually, or you can go back and perform a fully customized installation.
ro: %s
    
    Dacă nu asta este ceea ce doriţi, puteţi continua această sesiune de instalare prin selectarea partiţionării manuale, sau puteţi să selectaţi ecranul precedent şi să selectaţi o instalare personalizată

en: %s is not a valid hostname.
ro: %s nu este un nume de host valid.

en: %s: /etc/localtime points to unknown timezone %s
ro: %s: /etc/localtime indică o zonă de timp necunoscută %s

en: %s: bad argument %s: %s
ro: %s: invalid argument %s: %s

en: %s: can only be run as root
ro: %s: poate fi executat numai de root

en: %s: cannot open /etc/sysconfig/clock: %s
ro: %s: nu se poate accesa /etc/sysconfig/clock: %s

en: %s: cannot read /etc/sysconfig/clock: %s
ro: %s: nu se poate citi /etc/sysconfig/clock: %s

en: %s: critical error reading /etc/localtime: %s
ro: %s: eroare la citirea /etc/localtime: %s

en: %s: critical error reading /etc/sysconfig/clock
ro: %s: eroare la citirea /etc/sysconfig/clock

en: %s: current value will be ignored
ro: %s: valoarea curentă va fi ignorată

en: %s: failed to make /etc/localtime: %s
ro: %s: nu s-a putut crea /etc/localtime: %s

en: %s: failed to make /etc/sysconfig/clock: %s
ro: %s: nu s-a putut crea /etc/sysconfig/clock: %s

en: %s: failed to write to /etc/sysconfig/clock: %s
ro: %s: nu se poate scrie în fişierul /etc/sysconfig/clock: %s

en: %s: line %d unexpected in /etc/sysconfig/clock:
ro: %s: linia %d invalidă în /etc/sysconfig/clock:

en: %s: mismatched quotes on line %d in /etc/sysconfig/clock
ro: %s: linia %d din /etc/sysconfig/clock este invalidă

en: %s: only one argument (the timezone) may be used
ro: %s: folosiţi numai un argument (timezone)

en: /dev/ttyS0 (COM1 under DOS)
ro: /dev/ttyS0 (COM1 sub DOS)

en: /dev/ttyS1 (COM2 under DOS)
ro: /dev/ttyS1 (COM2 sub DOS)

en: /dev/ttyS2 (COM3 under DOS)
ro: /dev/ttyS2 (COM3 sub DOS)

en: /dev/ttyS3 (COM4 under DOS)
ro: /dev/ttyS3 (COM4 sub DOS)

en: <RAID Partition>
ro: <Partiţie RAID>

en: <Swap Partition
ro: <Partiţie Swap

en: <Swap Partition>
ro: <Partiţie Swap>

en: <not set>
ro: <nesetat>

en: A complete log of your installation will be in /tmp/install.log after rebooting your system. You may want to keep this file for later reference.
ro: Un log complet al acestei instalări va fi creat în /tmp/install.log, accesibil după reiniţializarea sistemului. Este recomandat să păstraţi acest fişier pentru referinţe viitoare.

en: A complete log of your upgrade will be in /tmp/upgrade.log after rebooting your system. You may want to keep this file for later reference.
ro: Un log complet al acestei actulizări va fi creat în /tmp/upgrade.log, accesibil după reiniţializarea sistemului. Este recomandat să păstraţi acest fişier pentru referinţe viitoare.

en: A custom boot disk provides a way of booting into your Linux system without depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install lilo on your system, another operating system removes lilo, or lilo doesn't work with your hardware configuration. A custom boot disk can also be used with the Red Hat rescue image, making it much easier to recover from severe system failures.
    
    Would you like to create a boot disk for your system?
ro: Un disc de boot personalizat pentru sistemul dumneavoastră permite încărcarea Linux fară a depinde de bootloader. Aceasta este folositor dacă nu doriţi să instalaţi lilo pe sistemul dumneavoastră, sau în caz că lilo este şters mai mult sau mai puţin accidental de către un alt sistem de operare sau eroare operator, sau dacă (mai rar) lilo nu funcţioneaza corect în configuraţia hardware a acestui calculator. Un disc de boot poate fi folosit de asemenea cu imaginea de rescue, în caz că sistemul trebuie restaurat.
    
    Doriţi să creaţi un disc de boot pentru acest sistem?

en: A disk with a BSD disklabel has been found. The Red Hat installation only supports BSD Disklabels in read-only mode, so you must use a custom install and fdisk (instead of Disk Druid) for machines with BSD Disklabels.
ro: S-a găsit un disc avînd identificatorul de volum BSD. Red Hat Linux suportă BSD disklabel numai în mod read-only, de aceea va trebui să folosiţi modul de instalare Custom şi utilitarul fdisk (în loc de Disk Druid) pentru calculatoarele care au BSD disklabel instalat.

en: A few systems will need to pass special options to the kernel at boot time for the system to function properly. If you need to pass boot options to the kernel, enter them now. If you don't need any or aren't sure, leave this blank.
ro: În unele cazuri este necesar ca la încărcarea sistemului de operare Linux să se paseze parametri kernelului pentru a avea o funcţionare corectă. Dacă doriţi să daţi opţiuni speciale kernelului, introduceţi-le acum. Dacă nu aveţi nevoie de opţiuni speciale sau nu sînteţi sigur nu introduceţi nimic şi mergeţi mai departe în procesul de instalare.

en: About to Install
ro: Programul de instalare este gata de pornire

en: About to Upgrade
ro: Actualizarea Începe

en: Account Configuration
ro: Configurare Conturi Utilizator

en: Account Name
ro: Nume Cont

en: Account name:
ro: Nume Cont:

en: Activate on boot
ro: Activare la iniţializarea sistemului

en: Add
ro: Adăugare

en: Add Device
ro: Adaugă Periferic

en: Add User
ro: Adaugă Utlizator

en: Allocation Status:
ro: Stare Alocare:

en: Allowable Drives:
ro: Discuri Permise:

en: An error has occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems.  Please check your hardware for the cause of this problem.
ro: Eroare - nu s-au putut identifica nici un hard disc pentru crearea de partitii şi sisteme de fişiere care să conţină Red Hat Linux. Verificaţi hardware-ul pentru posibile cauze ale acestei probleme.

en: An error has occurred why trying to create device nodes for the hard drives in your system.  This may be because you have run out of disk space on the /tmp partition.
ro: S-a detectat o eroare la crearea nodurilor necesare pentru acesul programului de instalare la hard discurile instalate în sistem. O posibilă cauză este lipsa de spaţiu suficient în partiţia /tmp.

en: An error occured transferring the install image to your hard drive. You are probably out of disk space.
ro: Eroare la transferul imaginii de instalare pe hard disk. Cel mai probabil nu există suficient spaţiu pentru operaţia de copiere.

en: An error occured when finding the packages to upgrade.
ro: A apărut o eroare la determinarea setului de pachete necesar operaţiunii.

en: An error occured while making the boot disk. Please make sure that there is a formatted floppy in the first floppy drive.
ro: S-a detectat o eroare la crearea discului de boot. Asiguraţi-vă că in prima unitate de floppy-disk există o dischetă formatată.

en: An error occurred reading the partition table for the block device %s.  The error was
ro: Eroare la citirea tabelei de partiţii de pe discul %s. Mesajul de eroare este

en: An exceptional condition has occured.  This is most likely a bug.  Please copy the full text of this exception and file a bug report at http://bugzilla.redhat.com/bugzilla
ro: S-a detectat o excepţie în programul de instaare. Această excepţie este cel mai probabil rezultatul unei erori în programul de instalare. Vă rugăm să copiaţi întregul text al acestei excepţii si să îl introduceţi în sistemul de raportare a erorilor de la adresa http://bugzilla.redhat.com/bugzilla

en: An internal error occurred in the installation program. Please report this error to Red Hat (through the bugzilla.redhat.com web site) as soon as possible. The information on this failure may be saved to a floppy disk, and will help Red Hat in fixing the problem.
ro: Programul de instalare nu poate continua din cauza unei erori interne critice. Vă rugăm sa raportaţi această eroare către Red Hat cît mai curînd posibil. Pentru aceasta puteţi folosi interfaţa de raportare a erorilor aflată la http://bugzilla.redhat.com/bugzilla. Informaţiile referitoare la această eroare pot fi salvate pe o dischetă şi pot ajuta foarte mult Red Hat la detectarea acestei erori.

en: Anonymous FTP Server
ro: Server FTP Anonymous

en: Are you sure you want to delete this partition?
ro: Sînteţi sigur că doriţi să ştergeţi această partiţie?

en: Are you sure you want to remove this RAID device?
ro: Sînteţi sigur că doriţi să ştergeţi această partiţie RAID?

en: As you don't have much memory in this machine, we need to turn on swap space immediately. To do this we'll have to write your new partition table to the disk immediately. Is that okay?
ro: Acest calculator nu are suficientă memorie pentru a permite programului de instalare să continue. Pentru a obţine memorie adiţională este necesară activarea imediată a spaţiului de swap. Pentru a face acest lucru trebuie ca tabela de partiţii să fie scrisă pe disk în acest moment. Doriţi ca noua tabelă de partiţii să fie scrisă?

en: Authentication
ro: Configurare Autentificare

en: Authentication Configuration
ro: Configurare Metode de Autentificare

en: Authoring/Publishing
ro: Procesare Documente

en: Auto Partition
ro: Partiţionare automată

en: Auto-Partition
ro: Partiţionare Automată

en: Automatic Partition
ro: Partiţionare automată

en: Automatic Partitioning
ro: Partiţionare Automată

en: Automatic Partitioning Failed
ro: Partiţionarea automată a eşuat

en: Automatically partition and REMOVE DATA
ro: Partiţionare Automată cu ŞTERGEREA DATELOR

en: Autoprobe results:
ro: Rrezultatele autodetecţiei

en: Back
ro: Înapoi

en: Bad Mount Point
ro: Director montare invalid

en: Bad Partition Table
ro: Tabela de Partiţii Invalidă

en: Bad Size
ro: Mărime Invalidă

en: Bad User ID
ro: ID Utilizator Invalid

en: Bad bootproto %s specified in network command
ro: Valoare invalidă pentru comanda bootproto specificată: %s

en: Base
ro: Sistem Bază

en: Bits per Pixel
ro: Biţi per pixel

en: Boot Disk
ro: Disc de Boot

en: Boot label
ro: Eticheta

en: Boot label contains illegal characters.
ro: Eticheta de boot conţine caractere invalide.

en: Boot label may not be empty.
ro: Eticheta de boot nu poate rămîne nedefinită.

en: Boot partitions (/boot) are only allowed on RAID-1.
ro: Partiţiile de boot (/boot) sînt permise numai pe sisteme RAID-1

en: Boot protocol to use
ro: Protocol folosit la iniţializare

en: Bootdisk
ro: Disc de boot

en: Bootdisk Creation
ro: Creare Disc de Boot

en: Booting From RAID Warning
ro: Avertisment pentru startarea de pe o partiţie RAID

en: CDROM type
ro: Tipul de CDROM

en: Cancel
ro: Abandon

en: Cancelled
ro: Abandonat

en: Cannot Add Partitions
ro: Nu se pot adăuga partiţii

en: Cannot Add RAID Devices
ro: Nu se pot adăuga partiţii RAID

en: Cannot Edit Partitions
ro: Nu se pot edita partiţiile

en: Cannot Edit Raid
ro: Nu se poate edita RAID

en: Cannot find ks.cfg on boot floppy.
ro: Fişierul ks.cfg nu există pe discheta de boot.

en: Cannot load timezone data
ro: Nu se pot încărca informaţiile de zonă de timp

en: Change CDROM
ro: Schimbă tip CDROM

en: Change the information for this user.
ro: Schimbaţi detaliile de cont.

en: Check for bad blocks during format
ro: Verificare blocuri defecte la formatare

en: Check for bad blocks while formatting
ro: Verificare pentru blocuri defecte la formatare

en: Checking dependencies in packages selected for installation...
ro: Se verifică satisfacerea lanţului de dependinţe pentru pachetele alese pentru instalare...

en: Choose Partitions to Format
ro: Alegaţi Partiţiile pentru Formatare

en: Choose a Language
ro: Limbă program instalare

en: Choose a server
ro: Selectaţi un server

en: Choose partitions to Format
ro: Alegaţi partiţiile care vor fi formatate

en: Clear
ro: Şterge

en: Click next to begin installation of Red Hat Linux.
ro: Avansaţi la următorul ecran pentru a începe instalarea Red Hat Linux

en: Click next to begin upgrade of Red Hat Linux.
ro: Avansaţi la următorul ecran pentru a începe actualizarea Red Hat Linux

en: Close
ro: Închide

en: Complete
ro: Complet

en: Completed
ro: Terminat

en: Completed:
ro: Completat:

en: Configuration Complete
ro: Sfîrşit Configurare

en: Configure TCP/IP
ro: Configurare TCP/IP

en: Configure Timezones
ro: Configurare zone de timp

en: Configure using DHCP
ro: Configurare folosind DHCP

en: Confirm Partitioning Selection
ro: Confirmare Schemă de Partiţionare

en: Confirm:
ro: Din nou:

en: Congratulations
ro: Felicitări

en: Congratulations, configuration is complete.
    
     For information on fixes which are available for this release of Red Hat Linux, consult the Errata available from http://www.redhat.com.
    
    Information on further configuring your system is available in the post install chapter of the Official Red Hat Linux User's Guide.
ro: Felicitări, instalarea s-a terminat cu succes.
    
    Asiguraţi-vă ca nu aveţi nici un disc în unitatea de floppy şi tastaţi Enter pentru a reiniţializa sistemul. Pentru informaţii despre corecţii şi actualizări disponibile pentru această versiune de Red Hat Linux, vă rugam să consultaţi Errata din pagina noastră de web - http://www.redhat.com.
    
    Informaţii despre configurarea sistemului dumneavoastră se găsesc în capitolul dedicat post-instalării din Official Red Hat Linux User's Guide.

en: Congratulations, configuration is complete.
    
    For information on fixes which are available for this release of Red Hat Linux, consult the Errata available from http://www.redhat.com.
    
    Information on further configuring your system is available in the post install chapter of the Official Red Hat Linux User's Guide.
ro: Felicitări, instalarea s-a terminat cu succes.
    
    Asiguraţi-vă ca nu aveţi nici un disc în unitatea de floppy şi tastaţi Enter pentru a reiniţializa sistemul. Pentru informaţii despre corecţii şi actualizări disponibile pentru această versiune de Red Hat Linux, vă rugam să consultaţi Errata din pagina noastră de web - http://www.redhat.com.
    
    Informaţii despre configurarea sistemului dumneavoastră se găsesc în capitolul dedicat post-instalării din Official Red Hat Linux User's Guide.

en: Congratulations, installation is complete.
    
    Press return to reboot, and be sure to remove your boot medium as the system reboots, or your system will rerun the install. For information on fixes which are available for this release of Red Hat Linux, consult the Errata available from http://www.redhat.com/errata.
    
    Information on configuring and using your Red Hat Linux system is contained in the Red Hat Linux manuals.
ro: Felicitări, instalarea s-a terminat cu succes.
    
    Asiguraţi-vă ca nu aveţi nici un disc în unitatea de floppy şi tastaţi Enter pentru a reiniţializa sistemul. Pentru informaţii despre corecţii şi actualizări disponibile pentru această versiune de Red Hat Linux, vă rugam să consultaţi Errata din pagina noastră de web aflată pe Internet la adresa http://www.redhat.com/errata.
    
    Informaţii despre configurarea sistemului dumneavoastră se găsesc în capitolul dedicat post-instalării din manualele Red Hat Linux.

en: Continue
ro: Continuare

en: Copying File
ro: Copiere Fişier

en: Create PROM alias
ro: Creare PROM alias

en: Create PROM alias `linux'
ro: Creare PROM alias `linux'

en: Create boot disk
ro: Creare disc boot

en: Creating
ro: Creare

en: Creating RAID devices...
ro: Creare sisteme RAID...

en: Creating boot disk...
ro: Creare disk boot...

en: Creating loopback filesystem on device /dev/%s...
ro: Creare sistem de fişiere pe /dev/%s (loopback)...

en: Current Disk Partitions
ro: Partitii curente pe disc

en: Custom System
ro: Instalare system personalizată

en: Customize Packages to Upgrade
ro: Selectaţi pachetele pentru actualizare

en: Customize Upgrade
ro: Actualizare Personalizată

en: Customize X Configuration
ro: Personalizare configuraţie X Windows

en: Customize packages to be upgraded
ro: Selectaţi Aplicaţiile care vor fi Actualizate

en: DNS Name Server
ro: Server DNS

en: DOS/Windows Connectivity
ro: Conectivitate cu systemele DOS/Windows

en: Dead Keys
ro: Taste din setul Extins

en: Default
ro: Implicit

en: Default Desktop:
ro: Interfaţă utilizator implicită:

en: Default gateway (IP):
ro: Gateway (IP):

en: Delete
ro: Ştergere

en: Delete Partition
ro: Ştergere partiţie

en: Delete RAID Device?
ro: Şterge partiţia RAID?

en: Dependency Check
ro: Verificare lanţ de dependinţe

en: Determining host name and domain...
ro: Determinare host name şi domeniu...

en: Development
ro: Dezvoltare Programe

en: Device
ro: Partiţie

en: Device %s does not appear to contain a Red Hat installation tree.
ro: Partiţia %s nu conţine o versiune de instalare a Red Hat Linux.

en: Dialup Workstation
ro: Staţie de lucru cu access telefonic în reţea

en: Directory holding Red Hat:
ro: Directorul conţinînd Red Hat:

en: Disable dead keys
ro: Dezactivează tastele din setul extins X Windows

en: Disk Druid is a tool for partitioning and setting up mount points. It is designed to be easier to use than Linux's traditional disk partitioning sofware, fdisk, as well as more powerful. However, there are some cases where fdisk may be preferred.
    
    Which tool would you like to use?
ro: Disk Druid este un program pentru partiţionare şi setare a modului în care partiţiile sînt accesate în sistemul de directoare. Este conceput nu numai pentru a fi mai uşor de folosit decît tradiţionalul program fdisk standard în Linux, ci şi pentru a oferi mai multe facilităţi. Există, totuşi, unele cazuri în care tradiţionalul fdisk este de preferat să fie folosit.
    
    Ce program doriti sa folositi?

en: Disk Setup
ro: Setare Disc

en: Disk Space
ro: Spaţiu pe Disc

en: Do not install LILO
ro: Fără instalare LILO

en: Do not install SILO
ro: Fără instalare SILO

en: Do not install packages that have dependencies
ro: Nu instalaţi pachetele care au aceste dependinţe

en: Do you have a driver disk?
ro: Aveţi un disc cu drivere?

en: Domain name
ro: Domeniu DNS

en: Done
ro: Gata

en: Drive Summaries
ro: Raport disc

en: Drive Summary
ro: Raport disc

en: Driver Disk
ro: Disc cu Drivere

en: Dynamic IP
ro: Adresă IP dinamică

en: Edit
ro: Editare

en: Edit Boot Label
ro: Editare eticheta boot

en: Edit Boot Label Please
ro: Editare eticheta boot

en: Edit New Partition
ro: Editare partiţie nouă

en: Edit Partition
ro: Editare partiţie

en: Edit User
ro: Modificare Utilizator

en: Emulate 3 Buttons
ro: Emulare 3 butoane

en: Emulate 3 Buttons?
ro: Emulare 3 butoane?

en: Enable Kerberos
ro: Activare Kerberos

en: Enable LDAP
ro: Activează LDAP

en: Enable MD5 Passwords
ro: Folosire parole MD5

en: Enable MD5 passwords
ro: Folosire parole MD5

en: Enable NIS
ro: Utilizare NIS

en: Enable antialias
ro: Activare antialias

en: Enable dead keys
ro: Activează tastele din setul extins (specific X Windows)

en: Enable shadow passwords
ro: Activează shadow passwords

en: Enter the information for the user.
ro: Introduceţi detalii despre cont.

en: Error
ro: Eroare

en: Error Creating Device Nodes
ro: Eroare la crearea nodurilor de access hardware

en: Error creating swap on device
ro: Eroare la activarea memoriei swap pe partiţia

en: Error loading ramdisk.
ro: Eroare la încărcarea ramdisk-ului

en: Error mounting %s: %s
ro: Eroare la activarea %s: %s

en: Error mounting ext2 filesystem on %s: %s
ro: Eroare la activarea filesuystem de tip ext2 pe %s: %s

en: Error on line %d of kickstart file %s.
ro: Eroare la linia %d a fişierului kickstart %s.

en: Error opening: kickstart file %s: %s
ro: Eroare la deschiderea fişierului kickstart %s: %s

en: Error reading contents of kickstart file %s: %s
ro: Eroare la citirea conţinutului fişierului kickstart %s: %s

en: Error unmounting %s: %s
ro: Eroare la deactivarea %s: %s

en: Europe
ro: Europa

en: Everything
ro: Toate pachetele

en: Examine System
ro: Analizare System

en: Exception Occurred
ro: S-a detectat o excpeţie în program

en: FTP Setup
ro: Setare FTP

en: FTP site name:
ro: Numele serverului FTP:

en: Failed
ro: Eroare

en: Failed to insert %s module.
ro: Nu s-a putu insera modulul %s.

en: Failed to log into %s: %s
ro: Nu se poate autentifica în %s: %s

en: Failed to mount driver disk.
ro: Nu s-a putut recunoaşte sistemul de fişiere de pe dischetă.

en: Failed to mount driver disk: %s.
ro: Nu s-a putut monta discul de drivere: %s

en: Failed to mount floppy disk.
ro: Discheta nu are un sistem de fişiere suportat

en: Failed to read directory %s: %s
ro: Nu se poate citi directorul %s: %s

en: Failed to retrieve %s: %s
ro: Nu se poate citi %s: %s

en: Failure Reason:
ro: Cauză eroare:

en: Fdisk Error
ro: Eroare fdisk

en: Filesystem Formatting
ro: Formatare filesystem

en: Finding
ro: Incărcare

en: Finding packages to upgrade...
ro: Determinare pachete pentru actualizare...

en: Finish
ro: Finalizare

en: First sector of boot partition
ro: Primul sector al partiţiei active

en: Format machine time is stored in:
ro: Timpul sistem este setat pentru:

en: Formatting
ro: Formatare sistem fişiere

en: Formatting %s filesystem...
ro: Se iniţializează %s cu un sistem ext2...

en: Formatting swap space on /dev/%s...
ro: Formatare spaţiu pentru memoria swap în partiţia /dev/%s...

en: Full Name
ro: Nume Complet

en: Games
ro: Jocuri pe calculator

en: Graphics Manipulation
ro: Manipulare Grafică

en: HTTP Setup
ro: Setare HTTP

en: Hard Drives
ro: Hard Discuri

en: Hard drive
ro: Hard Disc

en: Hardware clock set to GMT
ro: Timpul sistem setat pentru GMT

en: Hardware clock set to GMT?
ro: Ceasul system setat pentru GMT?

en: Hardware clock uses ARC time (not UX/Ruffian)
ro: Timpul sistem setat foloseşte tickul ARC (non UX/Ruffian)

en: Help not available
ro: Ajutor nedisponibil

en: Hide Help
ro: <<< Explicaţii

en: Horizontal Frequency Range
ro: Plaja Frecvenţelor Orizontale

en: Horizontal Sync
ro: Domeniul Frecvenţelor Orizontale

en: Horizontal frequency range
ro: Domeniul frecvenţelor orizontale

en: Hostname
ro: Nume host

en: Hostname Configuration
ro: Configurare Nume Host

en: Hostname Setup
ro: Setare nume host

en: I can't go to the previous step from here. You will have to try again.
ro: Nu se poate sări la o etapă anterioară de aici. Încercaţi din nou.

en: I could not find a Red Hat Linux CDROM in any of your CDROM drives. Please insert the Red Hat CD and press "OK" to retry.
ro: Nu s-a putut detecta un CD cu Red Hat Linux în nici una dintre unităţile de CD din acest sistem. Încărcaţi CD-ul cu Red Hat Linux în unitatea CDROM şi selectaţi "OK" pentru a reîncerca.

en: I could not mount that directory from the server
ro: Nu s-a putut citi directorul specificat de pe server

en: I don't have any special device drivers loaded for your system. Would you like to load some now?
ro: Nu s-a încărcat nici un driver specific penbtru periferice acestui sistem. În caz că acest lucru este necesar, doriţi să încărcaţi aceste drivere în acest moment?

en: I have found the following devices in your system:
ro: Am găsit următoarele extensii în acest calculator:

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: IP address
ro: Adresă IP

en: IP address:
ro: Adresă IP:

en: IPX/Netware(tm) Connectivity
ro: Conectivitate IPX/Netware(tm)

en: If the probed settings do not match your hardware select the correct setting below:
ro: Dacă rezultatele autodetecţiei nu corespund caracteristicilor hardware ale acestui calculator vă rugăm să corectaţi configuraţia prin setările de mai jos:

en: If you are using a HTTP proxy server enter the name of the HTTP proxy server to use.
ro: Daca folositi un proxy server pentru HTTP introduceti numele serverului.

en: If you are using non anonymous ftp, enter the account name and password you wish to use below. If you are using an FTP proxy enter the name of the FTP proxy server to use.
ro: Dacă folosiţi non-anonymous ftp, introduceţi mai jos contul si parola pe care doriţi să le folosiţi. Dacă folosiţi un proxy server pentru FTP introduceţi numele sau adresa de IP a serverului proxy pe care doriţi să-l folosiţi.

en: If you have the install floppy in your drive, first remove it. Then insert a blank floppy in the first floppy drive. All data on this disk will be erased during creation of the boot disk.
ro: Introduceţi o dischetă nouă în prima unitate de floppy-disk. Datele de pe această dischetă vor fi şterse în timpul creării discului de boot.

en: Ignore package dependencies
ro: Ignorare dependiţe pachete

en: Illegal /boot RAID Type
ro: Partiţia /boot are tip RAID invalid.

en: Illegal RAID mountpoint
ro: Partiţia RAID nu poate fi montată în directorul specificat.

en: In most cases your video hardware can be probed to automatically determine the best settings for your display.
ro: În cele mai multe cazuri placa video si monitorul pot fi autodetectată pentru determinarea setărilor optime în folosire.

en: Individual Package Selection
ro: Selectare Individuală Aplicaţii

en: Individual Packages
ro: Selectaţi Aplicaţiile Dorite

en: Initialize
ro: Iniţializare

en: Initializing CDROM...
ro: Initializare CDROM...

en: Initializing PC Card Devices...
ro: Se iniţializează perifericele de tip PC Card...

en: Insert your driver disk and press "OK" to continue.
ro: Introduceţi discheta cu drivere şi selectaţi "OK" pentru a continua.

en: Insert your updates disk and press "OK" to continue.
ro: Introduceţi discheta cu drivere şi selectaţi "OK" pentru a continua.

en: Install
ro: Instalare

en: Install LILO boot record on:
ro: Unde doriţi să fie instalat LILO:

en: Install SILO boot record on:
ro: Unde doriţi să fie instalat SILO:

en: Install System
ro: Instalare Sistem

en: Install Type
ro: Tip Instalare

en: Install Window
ro: Ecran de Instalare

en: Install packages to satisfy dependencies
ro: Instalare pachete pentru satisfacerea dependinţelor

en: Installation Begins
ro: Instalarea a început

en: Installation Complete
ro: Instalare terminată

en: Installation Method
ro: Metodă de Instalare

en: Installation Type
ro: Tip instalare

en: Installation to begin
ro: Începutul instalării

en: Installing %s.
ro: Instalare %s.

en: Installing Packages
ro: Instalare Aplicaţii

en: Intended Use
ro: Folosit pentru

en: Invalid Boot Label
ro: Eticheta boot invalidă

en: Invalid IP Information
ro: Informaţie IP invalidă

en: Invalid information
ro: Informaţie incorectă

en: Kernel Development
ro: Dezvoltare Kernel

en: Kernel parameters
ro: Parametri pentru Kernel

en: Keyboard Configuration
ro: Configurare Tastatură

en: Keyboard Selection
ro: Tip tastatură

en: Keyboard Type
ro: Tip Tastatură

en: Kickstart Error
ro: Eroare KickStart

en: LDAP Server:
ro: Server LDAP:

en: LILO Configuration
ro: Configurare LILO

en: Language Selection
ro: Selecţie limbă de instalare

en: Laptop Support
ro: Suport Laptop

en: Layout
ro: Aranjament taste

en: Lilo Configuration
ro: Configurare LILO

en: Loading
ro: Încărcare

en: Loading %s ramdisk...
ro: Încărcare ramdisk %s

en: Loading SCSI driver
ro: Încărcare Driver SCSI...

en: Local CDROM
ro: Unitate CDROM

en: Location
ro: Locaţie

en: Low Memory
ro: Memorie insuficientă

en: Mail/WWW/News Tools
ro: Utilitare Mail/WWW/News

en: Manual Partitioning
ro: Partiţionare manuală

en: Manually Partition
ro: Partiţionare manuală

en: Manually partition
ro: Partiţionare manuală

en: Manually partition with Disk Druid
ro: Partiţionare manuală cu Disk Druid

en: Manually partition with fdisk [experts only]
ro: Partiţionare manuală cu fdisk (numai pentru experţi)

en: Map Image to display
ro: Hartă de Afişat

en: Miscellaneous
ro: Alte Opţiuni

en: Missing Information
ro: Informaţie Inexistentă

en: Missing User ID
ro: Lipseşte identificatorul de cont

en: Module Parameters
ro: Parametri Driver

en: Monitor Configuration
ro: Configurare Monitoare

en: Mount Point Error
ro: Eroare - Director de montare

en: Mouse Configuration
ro: Configurare Mouse

en: Mouse Not Detected
ro: Mouse nedetectat

en: Mouse Selection
ro: Selectare Mouse

en: Multimedia Support
ro: Suport Multimedia

en: NFS Server
ro: Server NFS

en: NFS Setup
ro: Configurare NFS

en: NFS image
ro: Director NFS

en: NFS server name:
ro: Numele serverului NFS:

en: NIS Domain:
ro: Domeniu NIS:

en: NIS Domain:
ro: Domeniu NIS:

en: NIS Server:
ro: Server NIS:

en: NIS Server:
ro: Server NIS:

en: Name   :
ro: Nume   :

en: Name:
ro: Nume:

en: Nameserver
ro: Server DNS

en: Nameserver IP
ro: Adresa IP Server

en: Neither the root file system size nor the swap space size may be greater then 2000 megabytes.
ro: Mărimea paritiţiei rădăcină nu poate fi mai mare de 2000 MB. Aceeaşi restricţie există şi pentru partiţia de swap.

en: Network Configuration
ro: Configurare Reţea

en: Network Management Workstation
ro: Staţie pentru managementul reţelelor de calculatoare

en: Network Setup
ro: Configurare Reţea

en: Network configuration
ro: Configurare Reţea

en: Network device
ro: Placă de reţea

en: Network gateway
ro: Gateway reţea

en: Networked Workstation
ro: Staţie de lucru în reţea

en: Networking Device
ro: Placă de reţea

en: New
ro: Nou

en: News Server
ro: Server Usenet News

en: Next
ro: Înainte

en: No
ro: Nu

en: No /boot/efi Partition
ro: Partiţia /boot/efi nu există

en: No Drives Found
ro: Nu s-a identificat nici un disc

en: No Drives Specified
ro: Nu s-a specificat nici un disc

en: No Mount Point
ro: Director de montare nespecificat

en: No RAID Device
ro: System RAID inexistent

en: No RAID Drive Constraint
ro: Limitări Disc RAID Inexistente

en: No Root Partition
ro: Partiţia root nedefinita

en: No Swap Partition
ro: Nu s-a definit nici o partiţie de swap

en: No help is available for this install.
ro: Această modalitate de instalare nu are documentaţie de ajutor.

en: North America
ro: America de Nord

en: Not Enough Partitions
ro: Nu există suficiente partiţii

en: On this platform, /boot must be on a DOS-compatible filesystem %x.
ro: Pe acest sistem directorul /boot trebuie să fie asignat unei partiţii de tip DOS sau compatibilă DOS %x.

en: One or more of the filesystems for your Linux system was not unmounted cleanly. Please boot your Linux installation, let the filesystems be checked, and shut down cleanly to upgrade.
ro: Unul sau mai multe din sistemele de fişiere montate pe acest sistem nu a putut fi dezactivat corect. Trebuie să porniţi sistemul Red Hat Linux existent pe acest calculator pentru ca sistemele de fişiere să poată fi verificate pentru erori. După ce verificarea va fi completă puteţi porni din nou programul de instalare.

en: One or more of the filesystems listed in the /etc/fstab on your Linux system cannot be mounted. Please fix this problem and try to upgrade again.
ro: Unul sau mai multe din sistemele de fişiere activate în /etc/fstab nu poate fi montat. Corectaţi această problemă şi reporniţi programul de instalare.

en: Online Help
ro: Detalii instalare

en: Other CDROM
ro: Alt tip de CDROM

en: Pacific Rim
ro: Oceania şi Pacific

en: Package
ro: Pachet

en: Package :
ro: Pachet :

en: Package Dependencies
ro: Dependinţe Nerezolvate

en: Package Details
ro: Detalii Aplicaţie

en: Package Group Selection
ro: Selectare Grupuri Aplicaţii

en: Package Groups
ro: Grupuri Aplicaţii

en: Package Installation
ro: Instalare aplicaţii

en: Packages
ro: Aplicaţii

en: Partition
ro: Partiţionare

en: Partition Type:
ro: Tip Partiţie:

en: Partition type
ro: Tip partiţie

en: Partitions
ro: Partiţii

en: Partitions For RAID Array:
ro: Partiţii pentru systemul RAID:

en: Password
ro: Parola

en: Password (again):
ro: Parola (din nou):

en: Password (confirm)
ro: Parola (din nou)

en: Password Length
ro: Lungimea Parolei

en: Password Mismatch
ro: Parolele sînt diferite

en: Password:
ro: Parola:

en: Performing post install configuration...
ro: Se rulează procesul de configurare post-instalare...

en: Pick a root password. You must type it twice to ensure you know what it is and didn't make a mistake in typing. Remember that the root password is a critical part of system security!
ro: Alegeţi o parolă de root. Această parolă trebuie tiparită mai jos de două ori pentru a fi siguri ca aţi tipărit-o corect şi pentru a evita eventualele erori de tastare. Este important să vă amintiţi că parola de root este o parte critică a securităţii sistemului dumneavoastră!

en: Please enter root password.
ro: Introduceţi parola de root

en: Please enter the IP configuration for this machine. Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal notation (for example, 1.2.3.4).
ro: Introduceţi configuraţia IP oentru acest calculator. Fiecare valoare trebuie introdusă ca o adresă de IP în notaţie decimală cu punct (de exemplu, 1.2.3.4).

en: Please enter the following information:
    
        o the name or IP number of your FTP server
        o the directory on that server containing
          Red Hat Linux for your architecure
ro: Introduceţi următoarele informaţii:
    
        o numele sau adresa de IP a serverului de FTP
        o directorul de pe acel server conţinînd
          distribuţia Red Hat Linux pentru sistemul
          dumneavoastră

en: Please enter the following information:
    
        o the name or IP number of your NFS server
        o the directory on that server containing
          Red Hat Linux for your architecture
ro: Următoarele informaţii sînt necesare:
        o numele sau adresa de IP a serverului NFS
        o directorul de pe serverul de NFS conţinînd
          pachetele Red Hat Linux pentru acest sistem

en: Please enter the following information:
    
        o the name or IP number of your web server
        o the directory on that server containing
          Red Hat Linux for your architecure
ro: Introduceţi următoarele informaţii:
    
        o numele sau adresa de IP a serverului WWW
        o directorul de pe acel server conţinînd
          distribuţia Red Hat Linux pentru sistemul
          dumneavoastră

en: Please enter user password.
ro: Introduceţi parola utilizatorului

en: Please insert a floppy now. All contents of the disk will be erased, so please choose your diskette carefully.
ro: Introduceţi o nouă dischetă în unitatea de floppy. Întregul conţinut al dischetei va fi şters, aşa că alegeţi discheta cu atenţie.

en: Please insert disc %d to continue.
ro: Introduceţi discul %d pentru a continua.

en: Please insert the %s driver disk now.
ro: Inseraţi discul cu drivere %s acum.

en: Please remove the install floppy (if used) and insert a blank floppy in the first floppy drive. All data on this disk will be erased during creation of the boot disk.
ro: Introduceţi o dischetă nouă în prima unitate de floppy-disk. Datele de pe această dischetă vor fi şterse în timpul creării discului de boot.

en: Please select the device containing the root filesystem:
ro: Selectaţi partiţia care conţine systemul de fişiere rădăcină:

en: Plug and Play Monitor
ro: Monitor Plug and Play

en: Post Install
ro: Post Instalare

en: Postgres (SQL) Server
ro: Server Postgres (SQL)

en: Preparing to install...
ro: Pregătire pentru instalare...

en: Primary DNS
ro: Server DNS primar

en: Primary nameserver:
ro: Server DNS primar:

en: Printer Support
ro: Suport Imprimantă

en: Processing
ro: Procesare

en: RAID Device: /dev/
ro: Partiţia RAID: /dev/

en: RAID Entry Incomplete
ro: Configurare RAID incompletă

en: RAID Type:
ro: Tip RAID:

en: RAID partitions cannot be mounted as root (/) on Alpha.
ro: Partiţiile RAID nu pot fi montate sub directorul rădăcină pe maşinile Alpha.

en: Raid Partition
ro: Partiţie RAID

en: Reading
ro: Citire

en: Reading anaconda updates...
ro: Se încarcă actualizările pentru Anaconda...

en: Reading package information...
ro: Se încarcă informaţiile despre pachete...

en: Rebuild of RPM database failed. You may be out of disk space?
ro: Reconstructia bazei de date RPM a esuat. Aveti destul spatiu pe hard disc?

en: Red Hat Linux Install Shell
ro: Shell Instalare Red Hat Linux

en: Red Hat Linux Install Shell on %s
ro: Shell de Instalare Red Hat Linux pe %s

en: Red Hat Linux Installer
ro: Program de Instalare Red Hat Linux

en: Red Hat Linux Installer on %s
ro: Program de Instalare Red Hat Linux pe %s

en: Red Hat directory:
ro: Directorul Red Hat:

en: Remaining
ro: Rămas

en: Remaining:
ro: Mai rămîne:

en: Remove Linux partitions
ro: Şterge Partiţiile Linux

en: Request server via broadcast
ro: Detectare server prin broadcast

en: Requested
ro: Cerut

en: Requirement
ro: Dependinţă

en: Rescue Method
ro: Metodă de Salvare

en: Reset Partition Table
ro: Resetare Tabela de partiţii

en: Reset partition table to original contents?
ro: Restauraţi conţinutul original al tabelei de partiţii ?

en: Retrieving
ro: Transfer

en: Retry
ro: Încearcă din nou

en: Root Filesystem Size
ro: Marime Root Filesystem

en: Root Password
ro: Parola de root:

en: Root Password:
ro: Parola de root:

en: Root account can not be added here.
ro: Contul pentru root nu poate fi adăugat aici

en: Root filesystem size
ro: Marimea Root filesystem

en: Root filesystem size:
ro: Spaţiu necesar total:

en: Root password accepted.
ro: Parola de root acceptată

en: Root password is too short.
ro: Parola de root este prea scurtă.

en: Root passwords do not match.
ro: Parolele introduse sînt diferite.

en: SILO Configuration
ro: Configurare SILO

en: SMB (Samba) Server
ro: Server SMB (Samba)

en: Save
ro: Salvare

en: Save Changes
ro: Salvare

en: Save Crash Dump
ro: Salvare Text Excepţie

en: Save changes to partition table(s)?
ro: Salvaţi schimbările în tabela de partiţii?

en: Searching
ro: Căutare

en: Searching for Red Hat Linux installations...
ro: Se încearcă detectarea instalărilor precedente de Linux...

en: Secondary DNS
ro: Server DNS secundar

en: Select Package For Installation
ro: Selectaţi Aplicaţiile pentru Instalare

en: Select Partition
ro: Selectaţi o Partitie

en: Select drive to run fdisk on
ro: Selectaţi un disk pentru partiţionare cu fdisk

en: Select individual packages
ro: Selectaţi pachetele individuale

en: Sending request for IP information...
ro: Detectare configuraţie IP...

en: Server System
ro: Instalare Server

en: Set default PROM boot device
ro: Setează imaginea implicită de boot în PROM

en: Set default PROM boot device to linux
ro: Setează imaginea implicită de boot în PROM pentru Linux

en: Show Help
ro: Explicaţii >>>

en: Silo Configuration
ro: Configurare Silo

en: Size
ro: Mărime

en: Size    :
ro: Mărime :

en: Size   :
ro: Mărime :

en: Size (Megs):
ro: Mărime (MB):

en: Size Error
ro: Eroare mărime

en: Size:
ro: Mărime:

en: Skip
ro: Următoarea etapă

en: Skip Drive
ro: Următorul disc

en: Skip X Configuration
ro: Fără configurare X Windows

en: Skip boot disk creation
ro: Fără Boot Disc

en: Some of the packages you have selected to install require packages you have not selected. If you just select Ok all of those required packages will be installed.
ro: Cîteva din pachetele pe care le-aţi selectat necesită instalarea altor pachete care nu apar în selecţie. Dacă selectaţi Ok toate aceste extra pachete vor fi instalate.

en: South America
ro: America de Sud

en: Space Needed
ro: Spaţiu necesar

en: Specify module parameters
ro: Introduceţi parametri pentru driver

en: Status
ro: Progres Instalare

en: Successful
ro: Succes

en: Summary
ro: Descriere

en: Summary:
ro: Detalii:

en: Swap Partition
ro: Partiţie Swap

en: Swap Size Error
ro: Eroare mărime swap

en: Swap space
ro: Memoria swap

en: Swap space size:
ro: Dimensiunea memoriei swap:

en: System clock uses UTC
ro: Ceasul sistem este setat pentru GMT

en: System error %d
ro: Eroare sistem %d

en: System to Upgrade
ro: System pentru actualizare

en: Ternary DNS
ro: Server DNS terţiar

en: Test failed
ro: Testul a eşuat

en: Test this configuration
ro: Testează această configuraţie

en: Test your selection here:
ro: Testaţi setările alease:

en: That directory does not seem to contain a Red Hat installation tree.
ro: Directorul specificat nu conţine distribuţia Red Hat Linux

en: That's not the correct Red Hat CDROM.
ro: Acesta nu este discul CD Red Hat corect.

en: The %s directory must be on the root filesystem.
ro: Directorul %s trebuie să fie pe root filesystem.

en: The CDROM could not be mounted.
ro: Acest CD nu poate fi citit.

en: The boot manager Red Hat uses can boot other operating systems as well. You need to tell me what partitions you would like to be able to boot and what label you want to use for each of them.
ro: Managerul pentru încărcarea Linux folosit de Red Hat Linux poate încărca şi alte sisteme de operare. Trebuie să selectaţi ce partiţii conţin celelalte sisteme de operare pe care doriţi să le puteţi selecta la pornirea sistemului şi să alegeţi o eticheta pentru fiecare dintre ele.

en: The boot manager Red Hat uses can boot other operating systems as well. You need to tell me what partitions you would like to be able to boot and what label you want to use for each of them.
ro: Managerul pentru încărcarea Linux folosit de Red Hat Linux poate încărca şi alte sisteme de operare. Trebuie să selectaţi ce partiţii conţin celelalte sisteme de operare pe care doriţi să le puteţi selecta la pornirea sistemului şi să alegeţi o eticheta pentru fiecare dintre ele.

en: The bootable raid device can only include partitions from the first two drives on your system.
    
    These drives are:
ro: Partiţia RAID selectată pentru /boot poate include partiţii numai de pe primele două hard discuri din sistem.
    
    Aceste hard discuri sunt:

en: The floppy disk you inserted is not a valid driver disk for this release of Red Hat Linux.
ro: Discheta introdusă nu este o dischetă de drivere validă pentru această versiune de Red Hat Linux.

en: The hostname is the name of your computer.  If your computer is attached to a network, this may be assigned by your network administrator.
ro: Introduceţi numele de host al acestui calculator. Dacă acest calculator este ataşat unei reţele, numele de host este asignat de către administratorul de reţea.

en: The kernel is unable to read your new partitioning information, probably because you modified extended partitions. While this is not critical, you must reboot your machine before proceeding. Insert the Red Hat boot disk now and press "Ok" to reboot your system.
ro: Systemul de instalare nu poate citi informaţiile din tabela de partiţii, probabil din cauză că aţi modificat setările partiţiilor de tip extins. Deşi aceasta nu este o eroare critică, acest system trebuie reîncărcat înainte ca programul de instalare să poată continua. Introduceţi discul de boot Red Hat si selectaţi "OK" pentru resetarea sistemului.

en: The mount point %s is illegal.
    
    /usr must be on a Linux Native partition or an NFS volume.
ro: Directorul %s de montare a partiţiei este invalid.
    
    Directorul /usr trebuie sa fie pe o partiţie de tip Linux Native sau montat prin NFS.

en: The mount point %s is illegal.
    
    Mount points may not end with a /.
ro: Directorul %s de montare a partiţiei este invalid.
    
    Directoarele nu se pot termina în caracterul /.

en: The mount point %s is illegal.
    
    Mount points may only printable characters.
ro: Directorul %s de montare a partiţiei este invalid.
    
    Directoarele trebuie să conţină numai caractere printabile.

en: The mount point %s is illegal.
    
    Mount points must begin with a leading /.
ro: Directorul %s de montare a partiţiei este invalid.
    
    Directoarele încep cu caracterul /.

en: The mount point %s is illegal.
    
    System partitions must be on Linux Native partitions.
ro: Directorul %s de montare a partiţiei este invalid.
    
    Partiţiile de sistem trebuie sa fie montate în directoare pe partiţii de tip Linux Native.

en: The mount point requested is already in use. Please select a valid mount point.
ro: Directorul de montare specificat este deja utilizat. Selectaţi un director de montare valid.

en: The mount point requested is either an illegal path or is already in use. Please select a valid mount point.
ro: Directorul de montare specificat este o cale ilegală sau este deja utilizat. Selectaţi un director de activare valid.

en: The packages you have installed, and any other packages which are needed to satisfy their dependencies, have been selected for installation. Would you like to customize the set of packages that will be upgraded?
ro: Pachetele pe care le aveţi instalate, şi orice alte pachete necesare pentru satisfacerea dependinţelor acestora au fost selectate pentru instalare. Doriţi să modificaţi setul de pachete care vor fi actualizate?

en: The partition %s is a pre-existing partition in the set of partitions for this RAID device.  The mount point is set to /boot. Are you sure that it is possible to boot from this partition?
ro: Partiţia %s din acest RAID sistem este o partiţie configurată înainte de instalare. Directorul de montare este setat pentru /boot. Sînteţi sigur că este posibil să se iniţializeze sistemul de pe această partiţie?

en: The partition table on device %s is corrupted.  To create new partitions it must be initialized, causing the loss of ALL DATA on this drive.
ro: Tabela de partiţii pe discul %s este invalidă. Pentru a crea noi partiţii aceasta trebuie initializată, ceea ce va conduce la pierderea TUTUROR informaţiilor de pe acest disc.

en: The password must be at least 6 characters long.
ro: Parola trebuie să fie de cel putin 6 caractere lungime

en: The passwords you entered were different. Please try again.
ro: Parolele pe care le-aţi introdus sînt diferite (probabil dintr-o eroare de tastare). Încercaţi din nou.

en: The raid device "/dev/%s" is already configured as a raid device. Please select another.
ro: Partiţia RAID "/dev/%s" este configurată deja pentru un sistem RAID. Selectaţi o altă partiţie.

en: The raid device /dev/%s now contains partitions which are unallocated. The raid device /dev/%s will now be decomposed into its component partitions. Please recompose the raid device with allocated partitions.
ro: Partiţia RAID /dev/%s conţine partiţii care nu sînt alocate. Partiţia RAID /dev/%s va fi decompusă în partiţiile care o compun. Recompuneţi partiţia RAID folosind numai partiţii care au fost alocate.

en: The root password must be at least 6 characters long.
ro: Parola de root trebuie să fie de cel putin şase caractere lungime

en: The root user is already configured. You don't need to add this user here.
ro: Utilizatorul root este deja configurat. Nu este necesar să îl adăugaţi în acest ecran.

en: The size requested is illegal. Make sure the size is greater and zero (0), and is specified int decimal (base 10) format.
ro: Mărimea cerută este invalidă. Mărimea trebuie sa fie mai mare decît zero (0) şi este un număr natural specificat în baza 10.

en: The size you enter must be a number.
ro: Mărimea introdusă trebuie să fie un număr.

en: The total size must be smaller then the amount of free space on the disk, which is %d megabytes.
ro: Mărimea totală trebuie să fie mai mică decît spaţiul disponibil pe disc, care este de %d megabytes.

en: The wrong diskette was inserted.
ro: Aţi inserat un disc greşit

en: There are currently unallocated partition(s) present in the list of requested partitions. The unallocated partition(s) are shown below, along with the reason they were not allocated.
ro: În acest moment există partiţii nealocate prezente în lista de partiţii selectate pentru instalare. Partiţiile nealocate sînt afişate mai jos, împreună cu motivul pentru care nu au fost alocate.

en: There are unallocated partitions left. If you quit now they will not be written to the disk.
    
    Are you sure you want to exit?
ro: Există partiţii nealocate pe disc. Dacă iesiţi acum acestea nu vor fi scrise pe disc.
    
    Sînteti sigur că doriţi să ieşiţi din program?

en: This module can take parameters which affects its operation. If you don't know what parameters to supply, just skip this screen by pressing the "OK" button now.
ro: Acest driver poate avea parametri care afectează funcţionalitatea sa. Dacă nu ştiţi ce parametri trebuie specificaţi pentru acest driver, selectaţi "OK" şi treceţi la următorul ecran.

en: This user id already exists.  Choose another.
ro: Acest calculator conţine utlizatorul selectat. Selectaţi un cont diferit.

en: Time
ro: Timp

en: Time Zone Selection
ro: Selectare Zona de Timp

en: Time Zone Setup
ro: Setare Zona de Timp

en: To install Red Hat Linux, you must have at least one partition of 150 MB dedicated to Linux. We suggest placing that partition on one of the first two hard drives in your system so you can boot into Linux with LILO.
ro: Pentru instalarea Red Hat Linux trebuie să aveţi cel puţin o partiţie de minim 150 MB dedicată pentru Linux. Vă sugerăm plasarea acelei partiţii pe unul din primele două hard discuri din sistemul dumneavoastră pentru a putea folosi LILO pentru lansarea sistemului Linux.

en: Too Many Drives
ro: Prea multe discuri

en: Total install size:
ro: Mărimea Totală Instalată:

en: Total install size: %s
ro: Mărimea instalată totală: %s

en: Total size
ro: Mărime totală

en: Transferring install image to hard drive...
ro: Se transferă imaginea de instalare pe hard disc...

en: Type
ro: Tip

en: Type:
ro: Tip

en: UTC Offset
ro: Differenţa pînă la zona 0 (GMT)

en: Unable to detect video card
ro: Nu s-a putut detecta placa video

en: Unable to retrieve the first install image
ro: Nu s-a putut obţine imaginea de instalare

en: Unable to retrieve the second install image
ro: Nu s-a putut obţine ramdisk-ul pentru etapa a doua

en: Unallocated Partitions
ro: Partiţii nealocate

en: Unallocated Partitions Exist...
ro: Există Partiţii Nealocate...

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown Host
ro: Adresă calculator necunoscută

en: Unlisted Card
ro: Placă nelistată

en: Unresolved Dependencies
ro: Dependinţe nerezolvate

en: Up
ro: Precedent

en: Updates
ro: Actualizări

en: Updates Disk
ro: Actualizări ale programului de instalare

en: Upgrade
ro: Actualizare

en: Upgrade Begins
ro: Actualizarea a Început

en: Upgrade Complete
ro: Actualizare Terminată

en: Upgrade Examine
ro: Examinare Actualizare

en: Upgrade Existing Installation
ro: Actualizare instalare existentă

en: Upgrade System
ro: Actualizare Sistem

en: Upgrade to begin
ro: Actualizarea poate porni

en: Upgrading %s.
ro: Actualizare pachet %s.

en: Use Daylight Saving Time (US only)
ro: Foloseşte ora de vară

en: Use Graphical Login
ro: Porneşte automat modul grafic

en: Use Pre-existing Partition?
ro: Folosiţi partiţia existentă?

en: Use Shadow Passwords
ro: Foloseşte shadow passwords

en: Use bootp/dhcp
ro: Foloseşte bootp/dhcp

en: Use broadcast to find NIS server
ro: Folosire broadcast pentru găsirea unui server NIS

en: Use dynamic IP configuration (BOOTP/DHCP)
ro: Configurare IP prin metodă dinamică (BOOTP/DHCP)

en: Use existing free space
ro: Folosire spaţiu liber

en: Use linear mode (needed for some SCSI drives)
ro: Folosiţi modul de acces linear (pentru unele discuri SCSI)

en: Use non-anonymous ftp or a proxy server
ro: Utilizaţi non-anonymous ftp sau un proxy server

en: Use proxy server
ro: Folosire server proxy

en: Use remaining space?
ro: Foloseşte spaţiul liber?

en: Use remaining space?:
ro: Folosire spaţiu liber?:

en: Use text mode
ro: Folosire mod text

en: Used (%)
ro: Folosit(%)

en: Used (M)
ro: Folosit(M)

en: Used Raid Device
ro: Partiţie de RAID folosită

en: User Account Setup
ro: Setare Conturi Utilizator

en: User Exists
ro: Utilizator Existemt

en: User ID
ro: ID Utilizator

en: User IDs must be less than 8 characters and contain only characters A-Z, a-z, and 0-9.
ro: Identificatorul de utilizator trebuie să fie de lungime maximă 8 caractere, şi să fie alcătuit numai din caracterele A-Z, a-z şi 0-9.

en: User name
ro: Nume utilizator

en: User password accepted.
ro: Parola acceptată

en: User password is too short.
ro: Parola este prea scurtă.

en: User passwords do not match.
ro: Parolele introduse sînt diferite.

en: Using Existing Disk Space
ro: Folosire spaţiu disc existent

en: Utilities
ro: Utilitare

en: Vertical Frequency Range
ro: Plaja Frecvenţelor Verticale

en: Vertical Sync
ro: Domeniul Frecvenţelor Verticale

en: Vertical frequency range
ro: Domeniul frecvenţelor verticale

en: Video Card
ro: Placă video

en: Video Card Selection
ro: Selectare Placă Video

en: Video Ram
ro: Memorie Video

en: View:
ro: Arată:

en: View:
ro: Arată:

en: Web Server
ro: Server World Wide Web

en: Web site name:
ro: Numele serverului WWW:

en: Welcome
ro: Bun venit

en: Welcome to Red Hat Linux
ro: Bun venit în Red Hat Linux!

en: Welcome to Red Hat Linux!
    
    This installation process is outlined in detail in the Official Red Hat Linux Installation Guide available from Red Hat Software. If you have access to this manual, you should read the installation section before continuing.
    
    If you have purchased Official Red Hat Linux, be sure to register your purchase through our web site, http://www.redhat.com/.
ro: Vă mulţumim pentru alegerea Red Hat Linux!
    
    Această procedură de instalare este descrisă în detaliu în Official Red Hat Linux Installation Guide, care se poate procura de la Red Hat, Inc. Dacă aveţi acces la acest manual este recomandat sa citiţi secţiunea dedicată procesului de instalare înainte de a continua.
    
    Dacă aţi cumpărat Official Red Hat Linux, vă rugam sa ne vizitaţi pagina de web la http://www.redhat.com şi să vă inregistraţi ca utilizator oficial.

en: Welcome to the Red Hat Linux!
    
    You have entered reconfiguration mode, which will allow you to configure site-specific options of your computer.
    
    To exit without changing your setup select the Cancel button below.
ro: Bine aţi venit în Red Hat Linux!
    
    Acum vă aflaţi în modul de reconfigurare, care vă va permite să vă configuraţi opţiunile specifice pentru acest calculator.
    
    Pentru a ieşi din acest program fără a schimba nimic selectaţi butonul de Abandon de mai jos.

en: What device is your mouse located on?
ro: Unde este conectat mouse-ul?

en: What kind of device would you like to add
ro: Ce tip de periferic doriţi să adăugaţi?

en: What language should be used during the installation process?
ro: Ce limbă trebuie folosită în timpul rulării programului de instalare?

en: What language would you like to use during the installation process?
ro: Ce limbă doriţi să folosiţi în timpul rulării programului de instalare?

en: What partition and directory on that partition hold the RedHat/RPMS and RedHat/base directories? If you don't see the disk drive you're using listed here, press F2 to configure additional devices.
ro: Ce partiţie si ce director din acea partiţie conţin directoarele RedHat/RPMS şi RedHat/base? Dacă hard diskul dorit nu se regăseşte în lista de mai jos, apăsaţi F2 pentru a configura periferice adiţionale.

en: What partition holds the root partition of your installation?
ro: Ce partiţie conţine partiţia de root a instalării Red Hat Linux?

en: What partitions would you like to format? We strongly suggest formatting all of the system partitions, including /, /usr, and /var. There is no need to format /home or /usr/local if they have already been configured during a previous install.
ro: Ce partiţii doriţi sa formataţi ? Vă sugeram să formataţi toate partiţiile sistem definite, inclusiv cele alocate pentru directoarele /, /usr, /var. Formatarea partiţiilor pentru /home sau /usr/local nu este necesară dacă aceste partiţii au fost deja configurate la o instalare anterioară.

en: What time zone are you located in?
ro: Care este zona de timp în care sînteţi situat?

en: What type of CDROM do you have?
ro: Ce tip de CDROM aveţi?

en: What type of keyboard do you have?
ro: Ce model de tastatură este conectată la acest calculator?

en: What type of media contains the packages to be installed?
ro: Unde sînt aflate aplicaţiile pentru instalare?

en: What type of media contains the rescue image?
ro: Unde se găseşte imaginea de restaurare?

en: What type of system would you like to install?
ro: Ce tip de system doriţi să instalaţi?

en: What user account would you like to have on the system? You should have at least one non-root account for normal work, but multi-user systems can have any number of accounts set up.
ro: Ce cont de utilizator doriţi să folosiţi pe acest calculator? Trebuie să configuraţi cel puţin un utilizator diferit de root pentru activităţile normale. Bineînţeles că puteţi configura mai mult de un singur cont în acest moment dacă doriţi.

en: Where do you want to install the bootloader?
ro: Unde doriţi să instalaţi managerul de încărcare Linux?

en: Which driver should I try?. If the driver you need does not appear in this list, and you have a separate driver disk, please press F2.
ro: Ce driver trebuie încercat? Dacă driverul dorit nu se regăseşte în lista de mai jos şi aveţi o dischetă de drivere separată, selectaţi F2 pentru a continua

en: Which model keyboard is attached to this computer?
ro: Ce tip de tastatură este conectată la acest calculator?

en: Which model mouse is attached to this computer?
ro: Ce tip de mouse este conectat la acest calculator?

en: Which video card do you have?
ro: Ce tip de placă video aveţi?

en: Width of map (in pixels)
ro: Mărimea Hărţii (în pixeli)

en: World
ro: Tot Globul

en: Would you like to configure your system?
ro: Doriţi să vă configuraţi sistemul acum?

en: Would you like to set up networking?
ro: Doriţi să configuraţi accesul la reţea pentru acest calculator?

en: Wrong CDROM
ro: CDROM greşit

en: X Configuration
ro: Configurare X Windows

en: X Server Selection
ro: Selectare Server X Windows

en: X Window System
ro: System X Windows

en: X probe results
ro: Rrezultate autodetecţie X11

en: X server
ro: X Server

en: Yes
ro: Da

en: You are about to erase ALL DATA on your hard drive to make room for your Linux installation.
ro: Sînteti pe cale de a şterge irevocabil TOATE datele de pe hard disk pentru a face loc acestei instalari Linux.

en: You are about to erase any preexisting Linux installations on your system.
ro: Sînteţi  pe cale să ştergeţi orice instalare anterioara de Linux de pe acest sistem

en: You don't appear to have enough disk space to install the packages you've selected. You need more space on the following filesystems:
ro: Pe acest sistem nu exista suficient spatiu pe disc pentru a instala packetele selectate. Programul de instalare are nevoie de mai mult spatiu in urmatoarele sisteme de fisiere:

en: You don't have any Linux partitions.
     You can't upgrade this sytem!
ro: Acest calculator nu are nici o partiţie Linux.
    Actualizarea nu este posibilă!

en: You don't have any Linux partitions. You can't upgrade this system!
ro: Acest calculator nu are nici o partiţie Linux. Actualizarea nu este posibilă!

en: You don't seem to have any hard drives on your system! Would you like to configure additional devices?
ro: Nu am putut detecta nici un hard disk în acest calculator! Doriţi să configuraţi alte periferice?

en: You entered an invalid IP address.
ro: Aţi introdus o adresă de IP incorectă.

en: You have configured a RAID partition without constraining the partition to a single drive.
     Are you sure you want to do this?
ro: Aţi configurat o partiţie RAID fără a o limita la un singur hard disc.
    Sînteţi sigur că doriţi să faceţi acest lucru?

en: You have configured a RAID partition without constraining the partition to a single drive. Please select one drive to constrain this partition to.
ro: Aţi configurat o partiţie de RAID fără a impune limitări la un singur disc. Selectaţi un disc pentru a folosi ca limită a sistemului RAID.

en: You have created a swap partition which is too large. The maximum size of a swap partition is %ld Megabytes.
ro: Mărimea cerută pentru swap este prea mare. Dimensiunea maximă a unei partiţii de swap este de %ld MB.

en: You have defined the '/' filesystem on a non-ext2 partition, so you cannot add RAID devices.
ro: Aţi definit directorul rădăcină (/) pe o partiţie care nu este de tip ext2 şi de aceea nu mai puteţi adăuga/edita alte partiţii pentru acest sistem.<

en: You have defined the '/' filesystem on a non-ext2 partition, so you cannot add other partitions.
ro: Aţi definit directorul rădăcină (/) pe o partiţie care nu este de tip ext2 şi de aceea nu mai puteţi adăuga/edita alte partiţii pentru acest sistem.

en: You have defined the '/' filesystem on a non-ext2 partition, so you cannot edit RAID devices.
ro: Aţi definit directorul rădăcină (/) pe o partiţie care nu este de tip ext2 şi de aceea nu mai puteţi adăuga/edita alte partiţii pentru acest sistem.

en: You have defined the '/' filesystem on a non-ext2 partition, so you cannot edit other partitions.
ro: Aţi definit directorul rădăcină (/) pe o partiţie care nu este de tip ext2 şi de aceea nu mai puteţi adăuga/edita alte partiţii pentru acest sistem.

en: You have more drives than this program supports. Please use the standard fdisk program to setup your drives and please notify Red Hat Software that you saw this message.
ro: Aveţi instalate mai multe discuri decît acest program poate controla. Vă rugăm să folositi programul fdisk standard pentru a partiţiona discurile dumneavoastră şi notificaţi Red Hat Software că aţi văzut acest mesaj.

en: You have multiple network devices on this system. Which would you like to install through?
ro: Acest sistem are multiple plăci de reţea. Care dintre ele doriţi să o folosiţi pentru o instalare prin reţea?

en: You have not configured enough partitions for the RAID type you have selected.
ro: Nu aţi configurat suficiente partiţii pentru tipul de sistem RAID pe care l-aţi selectat.

en: You have not selected a mount point for this partition. Are you sure you want to do this?
ro: Nu aţi selectat un director de montare pentru această partiţie. Sînteţi sigur că aceasta este ceea ce doriţi?

en: You have not selected a mount point. A mount point is required.
ro: Nu aţi selectat un director de montare pentru această partiţie. Este necesar să selectaţi un director de montare.

en: You have tried to assign the '/' mount point to a FAT-style partition.  You cannot do this now because mount points have been assigned to ext2 partitions also.  Clear those mount points and then you will be able to assign '/' to this partition.
ro: Aţi încercat să atribuiţi directorul rădăcină (/) unei partiţii de tip FAT. Nu puteţi face aceasta acum din cauză ca alte directoare au fost atribuite unor partiţii de tip ext2. Eliminaţi acele directoare si atunci veţi putea atribui directorul '/' acestei partiţii.

en: You may only delete NFS mounts.
ro: Puteţi şterge numai NFS mounts.

en: You must assign a root (/) partition to a Linux native partition (ext2) for the install to proceed.
ro: O partiţie de tip Linux Native (ext2) trebuie asignată partiţiei de root (/) înainte ca procesul de instalare să continue.

en: You must assign a root (/) partition to a Linux native partition (ext2) or a RAID partition for the install to proceed.
ro: O partiţie de tip Linux Native (ext2) sau RAID trebuie asignată partiţiei de root (/) înainte ca procesul de instalare să continue.

en: You must assign a swap partition for the install to proceed.
ro: Trebuie să selectaţi o partiţie de swap înainte ca procesul de instalare să poată continua.

en: You must assign the mount point /boot/efi to a FAT-style primary partition for the install to proceed.
ro: Trebuie să asignaţi directorul /boot/efi unei partiţii de tip FAT înainte ca programul de instalare să poată continua

en: You must constrain this partition to at least one drive.
ro: Trebuie să selectaţi pentru această partiţie cel puţin un drive.

en: You must enter a directory.
ro: Trebuie introdus un director.

en: You must enter a server name.
ro: Trebuie introdus un nume server.

en: You must enter both a valid IP address and a netmask.
ro: Trebuie să introduceţi o adresă de IP şi netmask corecte.

en: You must enter valid IP information to continue
ro: Trebuie să introduceţi date corecte pentru IP.

en: You must provide a user ID
ro: Trebuie introdus un identificator de cont.

en: You need to selected a RAID device.
ro: Trebuie să selectaţi o partiţie de RAID

en: You should use a normal user account for most activities on your system. By not using the root account casually, you'll reduce the chance of disrupting your system's configuration.
ro: Este recomandat să folosiţi un cont normal de utilizator pentru majoritatea aplicaţiilor pe care le veţi rula pe acest calculator. Prin folosirea contului de root numai în cazul cînd este absolut necesar reduceţi riscurile de modificare neaşteptată a configuraţiei sistemului.

en: You've asked to put your root (/) filesystem on a DOS-style FAT partition. You can do this, but you may not use any other filesystems for your Linux system. Additionally, there will be a speed penalty for not using Linux-native partitions. Do you want to continue?
ro: Aţi ales să configuraţi sisteml de directoare de bază (/) pe o partiţie DOS de tip FAT. Această setare este validă, dar nu veţi putea folosi nici o altă partiţie sau sistem de fişiere pentru Linux, fiind limitaţi la această partiţie DOS. În plus, există o serioasă penalizare la viteză pentru nefolosirea unui sistem de fişiere şi partiţii native Linux. Doriţi să continuaţi?

en: You've chosen to put your root filesystem in a file on an already-existing DOS or Windows filesystem. How large, in megabytes, should would you like the root filesystem to be, and how much swap space would you like? They must total less then %d megabytes in size.
ro: Aţi ales să vă instalaţi sistemul de directoare de bază pe o partiţie DOS ori Windows existantă. Cît de mult, în megabytes, doriţi să rezervaţi pentru root filesystem şi care este dimensiunea dorită pentru memoria suplimentară (swap)? Totalul lor nu trebuie să depăşească %d megabytes în mărime.

en: Your dynamic IP request returned IP configuration information, but it did not include a DNS nameserver. If you know what your nameserver is, please enter it now. If you don't have this information, you can leave this field blank and the install will continue.
ro: Cererea pentru o adresă de IP dinamică a obţinut informaţii pentru configurarea parametrilor IP, dar răspunsul serverului nu a inclus şi o adresă pentru un server DNS. Dacă cunoasteţi care este adresa acelui server DNS, introduceţi-o acum. Dacă nu aveţi acestă informaţie, lăsaţi acest cîmp gol şi programul de instaare va continua.

en: Your mouse was not automatically detected.  To proceed in the graphical installation mode, please proceed to the next screen and provide your mouse information. You may also use text mode installation which does not require a mouse.
ro: Nu s-a putut detecta automat ce tip de mouse este conectat la acest calculator. Dacă doriţi să continuaţi în instalarea în mediul grafic, avansaţi la ecranul următor şi selectaţi tipul de mouse care este ataşat la acest calculator. De asemenea, puteţi să continuaţi instalarea în mod grafic care nu necesită prezenţa unui mouse.

en: Your video ram size can not be autodetected.  Choose your video ram size from the choices below:
ro: Mărimea memoriei video pentru această placă nu poate fi detectată în mod automat. Selectaţi mărimea memoriei video din opţiunile de mai jos:

en: _Add...
ro: _Adăugare...

en: _Delete
ro: _Ştergere...

en: _Edit...
ro: _Editare...

en: _Make RAID Device
ro: _Crează o partiţie RAID

en: _Reset
ro: _Resetare

en: bad argument to kickstart network command %s: %s
ro: argument eronat pentru comanda network în kickstart %s: %s

en: cannot scan /usr/share/zoneinfo for timezones
ro: nu se poate accesa /usr/share/zoneinfo pentru informaţii de zonă de timp

en: no suggestion
ro: nici o sugestie

en: or use:
ro: sau folosiţi:

en: partitioning did not meet requirements
ro: partiţionarea nu satiface cerinţele de instalare
