rpm 4.0 - en to no translation catalogue (233 entries)

en:                            package1 ... packageN
no:                            pakke1 ... pakkeN

en:                         [--badreloc] [--excludepath <path>] [--ignoresize]
no:                         [--badreloc] [--excludepath <sti>] [--ignoresize]

en:                         [--badreloc] [--notriggers] [--excludepath <path>]
no:                         [--badreloc] [--notriggers] [--excludepath <sti>]

en:                         [--changelog] [--dbpath <dir>] [targets]
no:                         [--changelog] [--dbpath <katalog>] [mål]

en:                         [--dbpath <dir>] [--nodeps] [--allmatches]
no:                         [--dbpath <katalog>] [--nodeps] [--allmatches]

en:                         [--dbpath <dir>] [--nodeps] [--nofiles] [--noscripts]
no:                         [--dbpath <katalog>] [--nodeps] [--nofiles] [--noscripts]

en:                         [--excludedocs] [--includedocs] [--rcfile <file>]
no:                         [--excludedocs] [--includedocs] [--rcfile <fil>]

en:                         [--ftpproxy <host>] [--ftpport <port>]
no:                         [--ftpproxy <vert>] [--ftpport <port>]

en:                         [--httpproxy <host>] [--httpport <port>]
no:                         [--httpproxy <vert>] [--httpport <port>]

en:                         [--httpproxy <host>] [--httpport <port>]
no:                         [--httpproxy <vert>] [--httpport <port>]

en:                         [--ignorearch]  [--dbpath <dir>] [--prefix <dir>]
no:                         [--ignorearch]  [--dbpath <katalog>] [--prefix <katalog>]

en:                         [--ignoresize] file1.rpm ... fileN.rpm
no:                         [--ignoresize] fil1.rpm ... filN.rpm

en:                         [--justdb] [--noorder] [--relocate oldpath=newpath]
no:                         [--justdb] [--noorder] [--relocate oldpath=nysti]

en:                         [--justdb] [--notriggers] package1 ... packageN
no:                         [--justdb] [--notriggers] pakke1 ... pakkeN

en:                         [--nomd5] [targets]
no:                         [--nomd5] [mål]

en:                         [--noorder] [--relocate oldpath=newpath]
no:                         [--noorder] [--relocate oldpath=nysti]

en:                         [--oldpackage] [--root <dir>] [--noscripts]
no:                         [--oldpackage] [--root <katalog>] [--noscripts]

en:                         [--prefix <dir>] [--ignoreos] [--nodeps] [--allfiles]
no:                         [--prefix <katalog>] [--ignoreos] [--nodeps] [--allfiles]

en:                         [--rcfile <file>] [--ignorearch] [--dbpath <dir>]
no:                         [--rcfile <fil>] [--ignorearch] [--dbpath <katalog>]

en:                         [--replacepkgs] [--replacefiles] [--root <dir>]
no:                         [--replacepkgs] [--replacefiles] [--root <katalog>]

en:                         [--rmsource] [--rmspec] specfile
no:                         [--rmsource] [--rmspec] specfil

en:                         [--scripts] [--root <dir>] [--rcfile <file>]
no:                         [--scripts] [--root <katalog>] [--rcfile <fil>]

en:                         [--target=platform1[,platform2...]]
no:                         [--target=plattform1[,plattform2...]]

en:                         file1.rpm ... fileN.rpm
no:                         fil1.rpm ... filN.rpm

en:         --triggeredby <pkg>
no:         --triggeredby <pakke>

en:         --whatrequires <cap>
no:         --whatrequires <funk>

en:         -f <file>+
no:         -f <fil>+

en:         -p <packagefile>+
no:         -p <pakkefil>+

en:        rpm {--addsign} [--rcfile <file>] package1 package2 ... packageN
no:        rpm {--addsign} [--rcfile <fil>] pakke1 pakke2 ... pakkeN

en:        rpm {--checksig -K} [--nopgp] [--nogpg] [--nomd5] [--rcfile <file>]
no:        rpm {--checksig -K} [--nopgp] [--nogpg] [--nomd5] [--rcfile <fil>]

en:        rpm {--erase -e} [--root <dir>] [--noscripts] [--rcfile <file>]
no:        rpm {--erase -e} [--root <katalog>] [--noscripts] [--rcfile <fil>]

en:        rpm {--freshen -F} file1.rpm ... fileN.rpm
no:        rpm {--freshen -F} fil1.rpm ... filN.rpm

en:        rpm {--initdb}   [--dbpath <dir>]
no:        rpm {--initdb}   [--dbpath <katalog>]

en:        rpm {--rebuilddb} [--rcfile <file>] [--dbpath <dir>]
no:        rpm {--rebuilddb} [--rcfile <fil>] [--dbpath <katalog>]

en:        rpm {--resign} [--rcfile <file>] package1 package2 ... packageN
no:        rpm {--resign} [--rcfile <fil>] pakke1 pakke2 ... pakkeN

en:        rpm {--setperms} [-afpg] [target]
no:        rpm {--setperms} [-afpg] [mål]

en:        rpm {--setugids} [-afpg] [target]
no:        rpm {--setugids} [-afpg] [mål]

en:        rpm {--verify -V -y} [-afpg] [--root <dir>] [--rcfile <file>]
no:        rpm {--verify -V -y} [-afpg] [--root <katalog>] [--rcfile <fil>]

en:       --buildroot <dir>
no:       --buildroot <kat>

en:       --dbpath <dir>
no:       --dbpath <katalog>

en:       --excludepath <path>
no:       --excludepath <sti>

en:       --ftpport <port>
no:       --ftpport <vert>

en:       --ftpproxy <host>
no:       --ftpproxy <vert>

en:       --httpproxy <host>
no:       --httpproxy <vert>

en:       --prefix <dir>
no:       --prefix <kat>

en:       --queryformat <qfmt>
no:       --queryformat <spfmt>

en:       --relocate <oldpath>=<newpath>
no:       --relocate <gmlsti>=<nysti>

en:       --root <dir>
no:       --root <katalog>

en:       --target=<platform>+
no:       --target=<plattform>+

en:       --timecheck <secs>
no:       --timecheck <sek>

en:       Information selection options:
no:       Alternativer for informasjonsvalg:

en:       Package specification options:
no:       Alternativer for pakkespesifikasjon:

en:      --triggeredby <pkg>
no:      --triggeredby <pakke>

en:      -f <file>+
no:      -f <fil>+

en:      -p <packagefile>+
no:      -p <pakkefil>+

en:     --addsign <pkg>+
no:     --addsign <pakke>+

en:     --checksig <pkg>+
no:     --checksig <pakke>+

en:     --define '<name> <body>'
no:     --define '<navn> <kropp>'

en:     --erase <package>
no:     --erase <pakke>

en:     --eval '<name>+'
no:     --eval '<navn>+'

en:     --install <packagefile>
no:     --install <pakkefil>

en:     --pipe <cmd>
no:     --pipe <kmd>

en:     --rcfile <file>
no:     --rcfile <fil>

en:     --rebuild <src_pkg>
no:     --rebuild <kilde_pakke>

en:     --recompile <src_pkg>
no:     --recompile <kilde_pakke>

en:     --resign <pkg>+
no:     --resign <pakke>+

en:     --upgrade <packagefile>
no:     --upgrade <pakkefil>

en:     -U <packagefile>
no:     -U <pakkefil>

en:     -b<stage> <spec>
no:     -b<stadium> <spec>

en:     -i <packagefile>
no:     -i <pakkefil>

en:     -t<stage> <tarball>
no:     -t<stadium> <tarball>

en:    All modes support the following arguments:
no:    Alle modi støtter følgende argumenter:

en:    Install, upgrade and query (with -p) allow URL's to be used in place
no:    Installér, oppgradér og spør (med -p) tillater bruk av URLer i stedet

en:    of file names as well as the following options:
no:    for filnavn i tillegg til følgende alternativer:

en: "%s" specifies multiple packages
no: "%s" spesifiserer flere pakker

en: --hash (-h) may only be specified during package installation
no: --hash (-h) kan kun spesifiseres under pakkeinstallasjon

en: --percent may only be specified during package installation
no: --percent kan kun spesifiseres under pakkeinstallasjon

en: --prefix may only be used when installing new packages
no: --prefix kan kun brukes ved installasjon av nye pakker

en: --relocate and --excludepath may only be used when installing new packages
no: --relocate og --excludepath kan kun brukes ved installasjon av nye pakker

en: --replacefiles may only be specified during package installation
no: --replacefiles kan kun spesifiseres under pakkeinstallasjon

en: -u and --uninstall are deprecated and no longer work.
no: -u og --uninstall er utgått og virker ikke lengre.

en: Building for target %s
no: Bygger for mål %s

en: Building target platforms: %s
no: Bygger målplattformene: %s

en: Copyright (C) 1998 - Red Hat Software
no: Copyright © 1998 - Red Hat Software

en: Failed to open tar pipe: %s
no: Kunne ikke åpne tar rør: %s

en: Failed to read spec file from %s
no: Feil under lesing av spec fil fra %s

en: Failed to rename %s to %s: %s
no: Feil under endring av navn fra %s til %s: %s

en: File %s does not appear to be a specfile.
no: Fil %s ser ikke ut til å være en spec fil.

en: File %s is smaller than %d bytes
no: Fil %s er mindre enn %d bytes

en: File %s: %s
no: Fil %s: %s

en: File is not a regular file: %s
no: Filen er ikke en vanlig fil: %s

en: Incomplete data line at %s:%d
no: Ukomplett datalinje ved %s:%d

en: Installing %s
no: Installerer %s

en: Internal error in argument processing (%d) :-(
no: Intern feil i argumentprosesseringen (%d) :-(

en: Password for %s@%s:
no: Passord for %s@%s:

en: RPM version %s
no: RPM versjon %s

en: Target buffer overflow
no: Overflyt i målbuffer

en: This may be freely redistributed under the terms of the GNU GPL
no: Dette progeammet kan redistribueres fritt under betingelsene gitt i GNU GPL

en: Unable to open spec file %s: %s
no: Kunne ikke åpne spec fil %s: %s

en: Usage:
no: Bruk:

en: Usage: rpm {--help}
no: Bruk: rpm {--help}

en: Use -e or --erase instead.
no: Bruk -e eller --erase i stedet.

en: add a signature to a package
no: legg til signatur til en pakke

en: arguments to --prefix must begin with a /
no: argumenter til --prefix må begynne med en /

en: be a little more verbose
no: gi litt mer informasjon

en: be incredibly verbose (for debugging)
no: skriv ut mye informasjon (for feilsøking)

en: bin/src package (prep, compile, install, package)
no: bin/src pakke (prep, kompilér, installér, pakk)

en: binary package (prep, compile, install, package)
no: binær pakke (prep, kompilér, installér, pakk)

en: build package, where <stage> is one of:
no: bygg pakke, hvor <steg> er ett av:

en: build the packages for the build targets platform1...platformN.
no: bygg pakkene for mål plattform1...plattformN.

en: cannot open %s index
no: kan ikke åpne %s indeks

en: cannot open %s/packages.rpm
no: kan ikke åpne %s/packages.rpm

en: cannot open %s: %s
no: kan ikke åpne %s: %s

en: cannot open Packages database in %s
no: kan ikke åpne pakkedatabase i %s

en: compile (prep and compile)
no: kompilér (prep og kompilér)

en: define macro <name> with value <body>
no: definér makro <navn> med verdi <kropp>

en: display final rpmrc and macro configuration
no: vis endelig rpmrc og makrokonfigurasjon

en: display package file list
no: vis pakkens filliste

en: display package information
no: vis pakkeinformasjon

en: display the package's change log
no: vis pakkens endringslogg

en: do not execute any package specific scripts
no: ikke kjør noen pakkespesifikke skript

en: do not execute any stages
no: ikke kjør noen steg

en: do not install documentation
no: ikke installer dokumentasjon

en: do not reorder package installation to satisfy dependencies
no: ikke ordne pakkeinstallasjon for å tilfredsstille avhengigheter

en: do not verify file attributes
no: ikke verifiser filattributter

en: do not verify file md5 checksums
no: ikke verifiser filens md5 sjekksum

en: do not verify package dependencies
no: ikke verifiser pakkeavhengigheter

en: don't check disk space before installing
no: ikke sjekk diskplass før installasjon

en: don't execute any installation scripts
no: ikke kjør noen installasjonsskript

en: don't execute any scripts triggered by this package
no: ikke kjør skript som utløses av denne pakken

en: don't install, but tell if it would work or not
no: ikke installér, men si ifra om det ville virke eller ikke

en: don't verify package architecture
no: ikke verifiser pakkearkitektur

en: don't verify package operating system
no: ikke verifiser operativsystem for pakken

en: erase (uninstall) package
no: slett (avinstallér) pakke

en: error reading from file %s
no: feil under lesing fra fil %s

en: error:
no: feil:

en: error: %sport must be a number
no: feil: %s-port må være et tall

en: exclude paths must begin with a /
no: eksluderingssti må begynne med en /

en: failed build dependencies:
no: feil med avhengigheter under bygging:

en: failed dependencies:
no: feilede avhengigheter:

en: failed to create %s: %s
no: kunne ikke opprette %s: %s

en: failed to open %s: %s
no: klarte ikke å åpne %s: %s

en: fatal error:
no: fatal feil:

en: file %s requires a newer version of RPM
no: fil %s trenger en nyere versjon av RPM

en: files may only be relocated during package installation
no: filer kan kun omplasseres under pakkeinstallasjon

en: found %d source and %d binary packages
no: fant %d kilde- og %d binærpakker

en: generate PGP/GPG signature
no: generér PGP/GPG signatur

en: hostname or IP of ftp proxy
no: vertsnavn eller IP for ftp proxy

en: hostname or IP of http proxy
no: vertsnavn eller IP for http proxy

en: install (prep, compile, install)
no: installér (prep, kompilér, installér)

en: install all files, even configurations which might otherwise be skipped
no: installér alle filer, selv konfigurasjoner som ellers kan hoppes over

en: install documentation
no: installér dokumentasjon

en: install even if the package replaces installed files
no: installér selv om pakken erstatter installerte filer

en: install package
no: installér pakke

en: install source package, build binary package and remove spec file, sources, patches, and icons.
no: installér kildepakke, bygg binærpakke og fjern specfil, kilder, patcher og ikoner.

en: installing binary packages
no: installerer binærpakker

en: internal error (rpm bug?):
no: intern feil (rpm feil?):

en: like --rebuild, but don't build any package
no: som --rebuild, men ikke bygg noen pakke

en: list capabilities package provides
no: list funksjoner pakken tilbyr

en: list check (do some cursory checks on %files)
no: listesjekk (utfør noen kontroller på %filer)

en: list only configuration files (implies -l)
no: vis kun konfigurasjonfiler (impliserer -l)

en: list only documentation files (implies -l)
no: list kun dokumentasjonsfiler (impliserer -l)

en: list package dependencies
no: list pakkeavhengigheter

en: list the tags that can be used in a query format
no: list tags som kan brukes i et spørringsformat

en: make sure a valid database exists
no: sjekk at en gyldig database eksisterer

en: missing architecture name at %s:%d
no: manglende navn på arkitektur ved %s:%d

en: missing second ':' at %s:%d
no: mangler andre ':' ved %s:%d

en: one type of query/verify may be performed at a time
no: én type spørring/verifisering kan utføres om gangen

en: only installation, upgrading, rmsource and rmspec may be forced
no: kun installasjon, oppgradering, rmsource og rmspec kan tvinges

en: only one major mode may be specified
no: kun ett større modi kan spesifiseres

en: only one of --prefix or --relocate may be used
no: kune en av --prefix eller --relocate kan brukes

en: package %s is not relocateable
no: pakke %s kan ikke relokeres

en: port number of ftp server (or proxy)
no: portnummer for ftp tjener (eller proxy)

en: port number of http server (or proxy)
no: portnummer for http tjener (eller proxy)

en: prep (unpack sources and apply patches)
no: prep (pakk ut kildekoden og legg til patcher)

en: print hash marks as package installs (good with -v)
no: skriv ut skigarder etter som pakken installeres (nyttig med -v)

en: print percentages as package installs
no: skriv ut prosentvis fremgang etter som pakken installeres

en: print the expansion of macro <name> to stdout
no: skriv ut utvidelsen av makro <navn> til stdout

en: print the various [un]install scripts
no: skriv ut de forskjellige [av]installasjonsskriptene

en: print the version of rpm being used
no: skriv ut hvilken versjon av rpm som brukes

en: print this message
no: skriv ut denne meldingen

en: query (uninstalled) package <packagefile>
no: spør (uinstallert) pakke <pakkefil>

en: query all packages
no: spør i alle pakker

en: query mode
no: spørringsmodus

en: query package owning <file>
no: spør pakke som eier <fil>

en: query packages triggered by <pkg>
no: spør pakker utløst av <pakke>

en: query packages which provide <cap> capability
no: spør etter pakker som tilbyr <funk> funksjonalitet

en: query packages which require <cap> capability
no: spør etter etter pakker som trenger <funk> funksjonalitet

en: query/verify packages triggered by <pkg>
no: spør/verifisér pakker utløst av <pakke>

en: read failed: %s (%d)
no: lesing feilet: %s (%d)

en: rebuild database from existing database
no: bygg opp igjen databasen fra den eksisterende databasen

en: reinstall if the package is already present
no: reinstallér selv om pakken allerede er installert

en: relocate files from <oldpath> to <newpath>
no: omplassér filer fra <gmlsti> til <nysti>

en: relocate files in non-relocateable package
no: omplassér filer i ikke-omplasserbar pakke

en: relocate the package to <dir>, if relocatable
no: omplassér pakken til <kat>, hvis den er omplasserbar

en: relocations must begin with a /
no: relokasjoner må begynne med en /

en: relocations must contain a =
no: relokasjoner må inneholde et =

en: relocations must have a / following the =
no: relokasjoner må ha et / etter =

en: remove all packages which match <package> (normally an error is generated if <package> specified multiple packages)
no: fjern alle pakker som er lik <pakke> (normalt vil en feil genereres hvis <pakke> spesifiserer flere pakker)

en: remove build tree when done
no: fjern byggtréet når ferdig

en: remove sources when done
no: fjern kildekoden når ferdig

en: remove spec file when done
no: fjern specfilen når ferdig

en: removing these packages would break dependencies:
no: fjerning av disse pakkene vil ødelegge avhengigheter:

en: send stdout to <cmd>
no: send stdout til <kmd>

en: set the file owner and group to those in the package database using the same package specification options as -q
no: set fileierskap og gruppe til de som er i pakkedatabasen ved å bruke samme alternativer for pakkespesifikasjon som -q

en: set the file permissions to those in the package database using the same package specification options as -q
no: sett filrettigheter til de samme som i pakkedatabasen ved å bruke samme alternativer for pakkespesifikasjon som med -q

en: set the time check to <secs> seconds (0 disables)
no: sett tidssjekk til <sek> sekunder (0 slår av)

en: short hand for --replacepkgs --replacefiles
no: forkortning for --replacepkgs --replacefiles

en: show all verifiable information for each file (must be used with -l, -c, or -d)
no: vis all verifiserbar informasjon for hver fil (må brukes med -l, -c, eller -d

en: show file states (implies -l)
no: vis filtilstander (impliserer -l)

en: show the trigger scripts contained in the package
no: vis utløserskriptene som finnes i pakken

en: sign a package (discard current signature)
no: signér en pakke (forkast nåværende signatur)

en: skip any GPG signatures
no: hopp over GPG-signaturer

en: skip any MD5 signatures
no: hopp over MD5-signaturer

en: skip any PGP signatures
no: hopp over PGP-signaturer

en: skip files in path <path>
no: hopp over filer i sti <sti>

en: skip straight to specified stage (only for c,i)
no: hopp rett til spesifisert steg (kun for c,i)

en: unexpected query flags
no: uventede flagg for spørring

en: unexpected query format
no: ventet spørringsformat

en: unexpected query source
no: uventet spørringskilde

en: update the database, but do not modify the filesystem
no: oppdatér databasen, men ikke modifiser filsystemet

en: upgrade package (same options as --install, plus)
no: oppgradér pakke (samme alternativ som --install, plus)

en: upgrade to an old version of the package (--force on upgrades does this automatically)
no: oppgradér til en gammel versjon av pakken (--force ved oppgraderinger gjør dette automatisk)

en: url port must be a number
no: url-port må være et tall

en: use <dir> as the build root
no: bruk <katalog> som byggrot

en: use <dir> as the directory for the database
no: bruk <katalog> som katalog for databasen

en: use <dir> as the top level directory
no: bruk <katalog> som toppnivåkatalog

en: use <file> instead of /etc/rpmrc and $HOME/.rpmrc
no: bruk <fil> i stedet for /etc/rpmrc og $HOME/.rpmrc

en: use <qfmt> as the header format (implies --info)
no: bruk <spfmt> som headerformat (impliserer --info)

en: verify a package installation using the same same package specification options as -q
no: verifisér en pakkeinstallasjon ved å bruke samme alternativer for pakkespesifikasjon som -q

en: verify package signature
no: verifisér pakkesignatur

en: warning:
no: advarsel:

en: warning: uCache[%d] %p nrefs(%d) != 1 (%s %s)
no: advarseo: uCache[%d] %p nrefs(%d) != 1 (%s %s)
