EMACS je prostředí pro vývoj programů. Má zajímavý návrh. Není totiž monolitické a nerozšiřitelné jako třeba Borlandí IDE, ale je celé napsáno v elispu (rozšířeném lispu pro práci s textem, výstup na obrazovku apod). V tom lispu je napsáno opravdu hodně. Jedno z hesel o EMACS říká:
Its not editor, its lifestyle!
A má pravdu: po nabootování svého editoru můžete psát a ladit programy v lispu. Umí je i rovnou spustit, zadávat lispové příkazy na příkazové řádce atd. Když chcete psát v C, jednoduše přepnete do C modu a hned můžete kompilovat, nechat si formátovat kód hned pod rukou, ladit v debuggeru (s krokováním atd) nebo přepnout do hexa modu a editovat binárku. Když vás to omrzí, přepnete třeba do TeX modu a napíšete knihu, nebo si přečtete poštu a odepíšete. Nebo si můžete patřičně započítat v ecalcu - umí také primitivní fce k výrazům a jiné složité úpravy. Po zaplnění disku se hodí integrovaný filemanager. Když vás ani to nebaví, spustíte si nějakou hru. V editoru se dodávají hanojské věže, gomoku a adventura. Když propadáte depresi stačí zavolat yow a editor vás potěší nějakou tou hláškou, murpyho zákonem nebo vlezlou otázkou třeba:Are you still an ALCOHOLIC? Jiný typ závislosti zase podporuje svým integrovaným W3 browserem a když vám to všechno leze na mozek, nevadí, zavoláte integrovaného psychologa.
Bohužel psycholog je jeden z programů v EMACS, který doplatil na americkou vládu. Potom, co Clinton podepsal zákon o cenzuře, RMS odstranil vše závadné z jeho databáze a opatřil hláškou, že program byl cenzurován pro Vaše dobro. Proto vás už doktor neokřikne, když mu sprostě vynadáte, neporadí vám, když mu vylíčíte sexuální potíže atd. I ostatní části EMACS byly pečlivě pročištěny.
Jenom v dokumentaci něco zůstalo. Můžete si přečíst manuál ke condomu a sexu To jen ukazuje jak všestranné služby EMACS nabízí.
Pro ty, co si pořád nemohou zvyknout na EMACS, jsou tu k dispozici emulační režimy vi a Wordstaru.
Hlavní síla EMACS je jeho konfigurovatelnost a rozšiřitelnost. V EMACS jde udělat skoro všechno. Existuje třeba okenní úprava, která má barevné ikonky, syntax highliting a prohlížeč webu s decoderem gifu v lispu.
Další zajímavá věc je prohlížeč hypertextu. Když píšete dokumentaci k programu, napíšete ji v TeXu a máte hned hypertextovou verzi a tištěný manual. EMACS má samozřejmě hodně dalších možností. Ale popisovat je už nebudu.
EMACS je prostě svět sám pro sebe, operační systém v operačním systému. Jeho nevýhoda je snad jen velikost a to, že to chvíli trvá, než do něj proniknete.
EMACS má i nepřátele. Jeden je například Patrick J. LoPresti, který miluje řádkový editor ed (editor pro tvrďáky).
Dotazy a připomínky ohledně stránky posílejte na hubicka@paru.cas.cz